ÚvodVolný časTradiční akce

Tradiční akce

 

Výběr nejvýznamnějších tradičních akcí v Plzni pro rok 2023

Smetanovské dny (2. březen – 6. duben 2023)

Mezinárodní festival nejen vážné hudby patří k nejvýznamnějším kulturním událostem města. Pořadatelem festivalu je Plzeňská filharmonie, která do Plzně zve významné osobnosti zahraniční i domácí umělecké scény.

Festival světla BLIK BLIK (24. – 25. březen 2023)

Zažijte opět magickou atmosféru festivalu světla v ulicích města Plzně. Festivalová trasa vás letos zavede do nově restaurovaného interiéru katedrály sv. Bartoloměje a provede centrem města až do DEPO2015. Užijte si znovu festival světla v plné kráse.

Vyhlášení hudebních cen Žebřík za rok 2022 (31. březen 2023)

V bývalých průmyslových halách plzeňského depa vzniknou dvě hudební scény, které místo trolejbusů a autobusů zaplní hudební fanoušci. Na finálovém večeru můžete očekávat pětihodinovou finálovou show s předáváním hudebních cen.

Treffpunkt: kontakt - česko-bavorský festival (13. – 15. duben 2023)

Přehlídka česko-bavorské kulturní spolupráce nabízí zajímavé akce napříč žánry a pestrou škálu gastronomických zážitků v DEPO2015.

Slavnosti svobody Plzeň (5. – 8. květen 2023)

Plzeň si jako jediné z velkých měst v Česku každoročně připomíná osvobození americkou armádou v květnu 1945. Několikadenní oslavy zahrnují bohatý kulturní program a řadu vojensko-historických akcí.

Plzeňský festival stepu (11. – 14. květen 2023)

Plzeňský festival stepu je významným mezinárodním stepařským festivalem evropského rozměru. Plzeň se během festivalu pravidelně stává hlavním městem stepu.

Plzeňský Majáles (13. květen 2023)

Tradiční studentské slavnosti jara.

Žonglobalizace (14. – 20. květen 2023)

Žonglobalizace je festival nového cirkusu v Plzni, který je nabitý pohybovými workshopy a dechberoucími produkcemi.

Plzeňské dvorky (20. květen 2023)

V historickém centru Plzně se ukrývá řada tajemných zákoutí, dvorečků a dvorků, kam se běžně nedostanete. Festival Plzeňské dvorky vám umožní do nich nahlédnout i se něco zajímavého dozvědět. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.

Nastevřeno (25. – 28. květen 2023)

Další ročník festivalu se zaměřením na autorské divadlo nezávislých tvůrců a mezioborové umělecké počiny rozehraje celou budovu Moving Station i protější nádraží a jeho okolí. Festival uvede šest divadelních inscenací, literární open mic, tři výstavy výtvarného umění a vše doplní pět bloků venkovních performance. Součástí programu bude také sobotní sousedská večeře okořeněná hudbou a účastí umělců.

Evropský den sousedů (26. – 28. květen 2023)

„Pojďte se seznámit se svými sousedy!“ To je motto Evropského dne sousedů. První ročník se v Plzni uskutečnil v roce 2014, druhý byl jednou z hlavních komunitních akcí Evropského hlavního města kultury 2015. Evropský den sousedů je skvělou příležitostí navázat dobré mezilidské vztahy v místě, kde žijete.

Plzeňská Muzejní noc (květen/červen 2023)

V noci je většinou muzeum to poslední místo, kam by vás napadlo vyrazit. Ale pozor, je tu Plzeňská muzejní noc, kdy v netradiční dobu otevírají své brány muzea a galerie. Expozice můžete během večerních hodin navštívit zdarma nebo za symbolické vstupné.

Inovujeme Plzeň (2. – 3. červen 2023)

Svátek pro všechny nadšence technologií a milovníky dronů se koná v nově zrekonstruovaném areálu technologického parku TechTower a nabídne návštěvníkům exkluzivní pohled na nejnovější trendy v oblasti umělé inteligence, autonomního řízení, elektromobility, robotiky a dalších inovací.

Metalfest open air (2. – 4. červen 2023)

Metalfest v Plzni je už velmi uznávanou metalovou tradicí. Fanoušci si tento festival našli a oblíbili nejen pro jeho skvělou hudební dramaturgii mnoha žánrů metalu, ale i pro jeho jedinečné přírodní prostředí amfiteátru na Lochotíně v blízkosti plzeňské zoo.

Mezinárodní folklorní festival CIOFF (7. – 11. červen 2023)

České folklorní soubory i hosté z nejrůznějších zemí světa zazpívají, zahrají a zatančí v centru města. Přijeďte se přesvědčit, že folklor stále žije a má co nabídnout!

Noc kostelů (2. červen 2023)

V nezvyklou noční hodinu se otevřou brány kostelů, kapliček, modliteben, sborů chrámů a dalších míst v Plzni i okolí.

Historický víkend (9. – 11. červen 2023)

Tradiční akce pro malé i velké vám umožní cestovat zpět v čase. Můžete se těšit na divadelní, hudební, taneční a ohňová vystoupení, jarmark plný kejklířů a klasických řemesel, sobotní večerní průvod strašidel nebo Pohádkovou cestu.

Noc s operou (23. červen 2023)

Jednou ročně zaplní plzeňský amfiteátr milovníci opery. Noc s operou je jedinečná operní akce plzeňského Divadla J. K. Tyla pod širým nebem, která na závěr divadelní sezóny nabízí nejen špičkové pěvecké obsazení, ale také velkolepou scénickou show.

Divadelní léto pod plzeňským nebem (červen – červenec 2023)

Open-air festival Divadelní léto pod plzeňským nebem letos slaví šestnácté narozeniny!

Festival na ulici (srpen 2023)

Multižánrový festival každoročně v průběhu léta nabízí pestrý program nejrůznějších žánrů na několika scénách přímo v historickém centru Plzně.

Sportmanie Plzeň (12. – 20. srpen 2023)

Největší sportovní akce města opět rozhýbe celou Plzeň.

Pilsen Busking Fest (31. srpen – 3. září 2023)

Pilsen Busking Fest je neziskový mezinárodní festival pouličního umění, tzv. buskingu. Během festivalu se prezentuje různorodé umění ve veřejném prostoru přímo obyvatelům nebo návštěvníkům města Plzně. Pilsen Busking Fest je festival hudebníků, akrobatů, tanečníků, kouzelníků, sochařů, malířů a dalších, zejména profesionálních umělců z celého světa a České republiky.

Průvod Vendelín (5. září 2023)

Symbolické otevření a přivítání divadelní sezóny v Plzni a v Plzeňském kraji, které pořádá DJKT od roku 2014.

Dny vědy a techniky (8. září 2023)

Přes třicet expozic představí vědecké obory z netradičního úhlu pohledu. Na náměstí Republiky a v ulicích města se tak setkáte s mnoha experimenty, vycházejícími z našeho běžného života, i s pokusy, které jinde neuvidíte. Řadu věcí si přitom můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Kromě toho si budete hrát, závodit, soutěžit a přesvědčíte se, že věda je opravdu pro každého a není třeba se jí bát. Bavte se na Dnech vědy a techniky se Západočeskou univerzitou v Plzni!

Mezinárodní festival Divadlo (13. – 20. září 2023)

Mezinárodní festival Divadlo tradičně zve do Plzně divadelní soubory z celého světa. Na festivalu můžete navštívit celou škálu mimořádných inscenací všech žánrů. Na své si přijdou milovníci klasické činohry, hudebního, tanečního, loutkového i pouličního divadla, najdete tu ale také experimentálnější kousky.

Škoda FIT půlmaraton (17. září 2023)

Osmý ročník Škoda FIT půlmaratonu se uskuteční již tradičně v září se startem z náměstí Republiky v Plzni.

Festival Finále Plzeň (22. – 27. září 2023)

Finále Plzeň je soutěžní festival českých a slovenských celovečerních, dokumentárních, televizních a studentských filmů, které se ucházejí o přízeň mezinárodních poroty a hlavních cen festivalu: Zlatého ledňáčka. Festival se koná v Plzni a festivalovým centrem je od roku 2007 secesní budova Měšťanské besedy.

Pilsner Fest (6. – 7. října 2023)

Velkolepé oslavy 181. výročí uvaření první várky světoznámého ležáku Pilsner Urquell nabídnou bohatou hudební přehlídku přímo v areálu pivovaru a v centru města.

Plzeňské oslavy vzniku republiky (27. – 28. října 2023)

Tradiční Plzeňské oslavy vzniku republiky připomenou 105. výročí vzniku samostatného Československa. Zdarma či za symbolickou cenu 28 korun se návštěvníkům otevře většina památek, turistických cílů či zajímavých plzeňských objektů. Vpodvečer 28. října se můžete těšit na lampionový Průvod světel a náměstí Republiky poté rozzáří slavnostní ohňostroj.

Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež JUNIORFEST (listopad 2023)

JUNIORFEST je filmový festival pro děti a mladé publikum, který se v Plzeňském kraji koná pravidelně od roku 2008. Jedná se o soutěžní festival zaměřený nejen na hranou a animovanou filmovou tvorbu, ale od roku 2017 i na dokumentární a od roku 2022 i seriálovou tvorbu v nesoutěžních sekcích.

Vánoční trhy (prosinec 2023)

Plzeňské vánoční trhy nabízejí romantickou předvánoční atmosféru provoněnou vůní svařeného vína, punče a pečeného cukroví s bohatým kulturním programem a krásným vyřezávaným betlémem v životní velikosti.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu (3. prosinec 2023)

Advent v Plzni tradičně zahájí rozsvícení vánočního stromu v doprovodu vánočně laděného kulturního programu.

ZMĚNY TERMÍNŮ KONÁNÍ AKCÍ JSOU MOŽNÉ!!!

Širší přehled akcí v Plzni najdete v Kalendáři akcí.

Zveřejněno: 8. 9. 2023, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Finále Plzeň se otevře v novém okně
22.9. - 27.9.2023
Finále Plzeň
Web Pilsner Urquell se otevře v novém okně
6.10. - 7.10.2023
Pilsner Fest

Doprava v Plzni


Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni