Kam za turistikou

Naučné stezky

Naučné stezky

Nabízíme vám stručný přehled naučných stezek v Plzni. Z celkem dvanácti naučných stezek vede jen jedna mimo území města Plzně, zato však na jeho pozemcích. Deset z nich je veřejnosti přístupných neustále, zbývající dvě v Arboretu Sofronka pouze v rámci otevírací doby.

Zvládnete to i s kočárkem nebo na vozíčku?

Na některé z nich se můžete vydat i s malými dětmi, a to jak pěšky, tak s kočárkem nebo na kole. Možná nebudete moci projet stezku celou, ale i tak to bude stát za to. Stezky vedou většinou rekreačními oblastmi, a tak se často dostanete do přírody ve městě. Tzv. říční stezky, které vedou podél plzeňských řek, procházejí městem a z hlediska výškového profilu jsou nenáročné.

Značení stezek

Některé naučné stezky jsou značené přímo v terénu turistickým značením, jinde se budete řídit zákresem trasy do mapy na infotabuli, na letáčku nebo v průvodci po stezce.

Co se na stezkách dovíte

Vždy vás bude na trase čekat mnoho zajímavých míst a na infotabulích přehledné, fotografiemi a obrázky doplněné informace. Mnohé z nich vás mohou překvapit ale také obohatit a možná si pak budete více vážit toho, co v Plzni máme a co tu naši předkové vybudovali. Na některých naučných stezkách, jako například na té v lesoparku Homolka nebo kolem Kokotských rybníků čekají na děti úkoly, které je po cestě zabaví.

Malá ochutnávka z Naučné stezky Kokotské rybníky

Informace, které byste měli mít, než se vydáte na stezku

Na tištěných informacích o naučných stezkách jsou QR kódy propojené s těmi elektronickými. Informace se neustále doplňují, takže pokud se vydáte na některou naučnou stezku z níže uvedeného seznamu, můžete se načtením QR kódu chytrým telefonem dostat k dalším informacím, které se na tabuli nevešly, nebo se od doby vzniku změnily. Pokud se k vám nedostaly letáčky k jednotlivým naučným stezkám nebo tištěné verze průvodců (vyšly ke všem říčním naučným stezkám), můžete si je na stránkách jednotlivých naučných stezek uvedených níže stáhnout do mobilního telefonu anebo sami vytisknout než se na výlet vydáte.

Naučná stezka ZáběláSigmondova naučná stezka
Naučná stezka Lesopark HomolkaNaučná stezka Údolím Úhlavy
Naučná stezka Arboretum SofronkaNaučná stezka Údolím Úslavy
Naučná stezka o včelách a včelaření v Arboretu SofronkaNaučná stezka Údolím Radbuzy
Naučná stezka Po stopách Františka MalochaNaučná stezka Údolím Mže a Berounky
Naučná stezka Kokotské rybníky

Když narazíte na problém na stezce

Užijte si výlety po plzeňských naučných stezkách sami, s přáteli či rodinou, vždy ale myslete na to, že jejich vytvoření, a údržba nestojí málo a je placená prostřednictvím rozpočtu města Plzně i z vašich daní a tak jejich mobiliář neničte a odpadky si nejlépe odneste s sebou až domů. Pokud odnesete i ty, které tu zanechal někdo cizí před vámi, stezka bude hezčí a město ušetří na úklidu. Z ušetřených finančních prostředků pak bude moci připravit další novou naučnou stezku. Případné závady jako např. poškozené tabule nebo jiný mobiliář hlaste na dispečink Správy veřejného statku města Plzně na tel. 724 100 416, která se o jejich údržbu stará.

Kde najdu kompletní informace včetně rozhovorů o stezkách a videa se záběry z trasy?
https://www.visitplzen.eu/naucne-stezky

Cykloturistika

Cykloturistika

Cyklistika má v Plzni své místo. Díky poloze města na soutoku čtyř řek mohou lidé využívat stezky vinoucí se podél nich. Lze je projet nejen na kole, ale i na in-line bruslích nebo pěšky.

Příklad krátkých cyklovýletů z centra města (mírně zvlněný terén)

1. Kolem boleveckých rybníků (4 hodiny)

Štruncovy sady – od soutoku Radbuzy a Mže přes lávku a pole k Velkému boleveckému rybníku (možnost koupání). Po hrázi „Boleváku“ dál až ke Košináři, podél Seneckého rybníka okolo arboreta Sofronka ke Kamennému rybníku s rašeliništi. Zastávka u technické památky Kolomazná pec. Okolo vrchu Okrouhlík přes konečnou MHD na Košutce k rozhledně Sylván (možnost výstupu). Sjezd do Radčic (občerstvení) a nivou řeky Mže kolem Kalikovského mlýna (občerstvení) do centra (s možností zastávky v plzeňské zoo).

2. Vyhlídková trasa (3 hodiny)

Štruncovy sady – od soutoku Radbuzy a Mže přes lávku k boleveckým rybníkům, směr Bílá Hora. Výjezd k Pecihrádku, kolem kostela sv. Jiří na vrch Chlum (možnost výstupu na rozhlednu). Přes vyhlídku do čtvrti Božkov (možnost občerstvení) a podél řeky Úslavy zpět do centra.

3. Trasa pro děti i dospělé (4 hodiny)

Z centra podél řeky Radbuzy (možnost odpočinku ve Škoda sport parku) a dále podél Úhlavy do Hradiště (herní prvky pro děti, možnost občerstvení a koupání), možná zajížďka k Meditační zahradě (cca 2 km navíc). Dále přes čtvrti Černice (možnost občerstvení) a Koterov (vesnická památková rezervace) podél řeky Úslavy přes Božkov do centra města. Dospělí si mohou výlet prodloužit o výjezd na vrch Radyně s hradní zříceninou, popř. podél úpatí kopce dorazit až do Starého Plzence (možnost občerstvení). Odtud přes louku do Koterova, dále do Božkova a zpět do centra.

4. Západním okrajem Plzně (4 hodiny)

Podél řeky Mže do Křimic (možnost občerstvení) – směr Radčice, dále přes pole do Slovanského údolí, výjezd na Novou Hospodu. Průjezd lesem Hradčín kolem vodní nádrže České údolí, dále parkem České údolí podél řeky Radbuzy (občerstvení u tenisových kurtů) do centra města.

5. Okolo Plzně (50 km, celodenní výlet)

Z centra alejí Kilometrovka k plzeňské zoo. Po silnici podél skal Čertova kazatelna do Radčic (občerstvení), výjezd na vrch Sylván (možnost výstupu na rozhlednu), přes konečnou MHD na Košutce k boleveckým rybníkům (Kolomazná pec, Kamenný rybník, Senecký rybník). Za Bílou Horou přes lávku k Berounce a ke kopci Chlum. Pokračujeme na Újezd, vychutnáme si krásnou vyhlídku směr Božkov (občerstvení), dále přes konečnou MHD Nepomuckou ulicí k řece Úhlavě. Přes lávku k Meditační zahradě (možnost relaxace), chatovou oblastí na Výsluní, litickou lávkou k  přehradě České údolí a lesem na Novou Hospodu. Sjezd do Křimic (občerstvení) a podél Mže zpět do centra. Trasa je vedena převážně po komunikacích.

Tipy na cyklovýlet - mapa ke stažení

Cykloprohlídky s průvodcem

Ojedinělá speciální služba, kterou nabízí Plzeň jako jediné město v České republice. Na rozdíl od prohlídek hradů a zámků se účastníci cykloprohlídek seznamují hlavně s přírodními zajímavostmi a chráněnými lokalitami. Poznají díky nim nová místa i cesty, kudy se dá na kole vyhnout silnicím. Podrobnější informace najdou zájemci na regionálním informačním portálu pro cyklisty www.plzenskonakole.cz.

Přehled cyklotras je na Mapovém portálu města Plzně.

Ilustrační fotografie (cykloprohlídky, Plzeňsko na kole)

Rozhledny

Rozhledny

Shlédnout na Plzeň z výšky můžete nejen z věže katedrály svatého Bartoloměje, ale také ze tří rozhleden, které leží na okraji města. Z vrchů Krkavec, Chlum a Sylván budete mít jako na dlani nejen celé město, ale za dobré viditelnosti spatříte i vrcholky okolních pohoří – Šumavy, Krušných hor či Brd. Neméně fascinující výhledy skýtá zřícena hradu Radyně u Starého Plzence.