Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityPrvní květnový víkend v Plzni nabízí nabitý program

První květnový víkend v Plzni nabízí nabitý program

Vrcholem prvního májového víkendu budou v Plzni Slavnosti svobody.

Na víkend se v Plzni chystají velkolepé Slavnosti svobody. Jedinečná atmosféra vás, pokud budete jen trochu chtít, vrátí do května 1945. A nejen to. Pročtěte si naše další tipy a těšte se na víkend! Jen na jednu věc pozor, vzhledem k velkolepému programu Slavností svobody, nebude tento týden na náměstí Republiky místo na sobotní farmářské trhy. Tento týden se tedy nekonají, ale hned příští týden se dočkáte.

  • Zažijte plzeňské Slavnosti svobody

Slavnosti svobody v Plzni mají jedinečnou atmosféru. Přesvědčit se o tom můžete od 3. do 6. května, kdy si bude Plzeň opět připomínat osvobození americkou armádou, kterým v květnu 1945 skončila druhá světová válka. Největším lákadlem víkendu je Convoy of Liberty, přehlídka čítající na dvě stě kusů vojenské techniky. Letos projede městem v sobotu, vyjede v 11 hodin ze Sukovy ulice na Borech. Těšit se můžete i na přelet legendárního Spitfiru. Hlavní vzpomínkou na osvobození Díky, Ameriko! vyvrcholí oslavy v neděli 6. května u pomníku na Americké třídě. O slavnostech si více přečtěte v našem článku nebo si projděte program na oficiálním webu Slavností svobody.

  • Jaká byla Plzeň v době osvobození?

To se dovíte na speciální komentované prohlídce města, kterou na víkend připravilo Turistické informační centrum. Zjistěte, jak vypadala Plzeň v době osvobození americkou armádou v květnu 1945, i jak se měnila v poválečných letech. Prohlídka se koná v sobotu od 14 a v neděli od 13 hodin, místa si můžete rezervovat online. Sraz účastníků je vždy před Turistickým informačním centrem na nám. Republiky 41. Součástí ceny vstupného je také volná vstupenka do muzea Patton Memorial Pilsen platná až do 9. května.

  • Ochutnejte Ameriku v DEPO2015

U příležitostí oslav osvobození se v sobotu 5. května koná také oblíbený Street Food Market – festival pouličních pochoutek v DEPO2015. Těšit se tentokrát můžete na jídla hlavně z americké kuchyně. Pochutnáte si na burgerech v masové i vegetariánské verzi, dáte si američany oblíbené „mac & cheese“ a ke kávě zakousnete sladkou vafli. To vše budete moci zapít domácí limonádou nebo čerstvě načepovaným pivem. Vstup na akci je zdarma, stánky otevírají v 10 a končí v 18 hodin.

  • Vyrazte na výjimečnou prohlídku bytu Huga Semlera od Adolfa Loose

V rámci Slavností svobody se opět otevírá interiér navržený světoznámým architektem Adolfem Loosem na Klatovské 19. Na prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň máte možnost každý pátek, sobotu a neděli vidět byty Krausových a Voglových, Brummelův dům a Semlerovu rezidenci. V sobotu 5. května můžete zajít také na prohlídky bytu Huga Semlera, který stále čeká na rekonstrukci, a tak je návštěvníkům běžně nepřístupný. Vstupenky na prohlídky interiérů si můžete rezervovat na webu Adolf Loos Plzeň nebo zakoupit v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky.

  • Vyzkoušejte Pivní běh

O víkendu vás čeká také netradiční sportovní akce. Určena není jen nadšeným sportovcům, ale zároveň milovníkům piva. Pivní běh symbolicky startuje od Hospůdky U Pechtů a na trase 6 km na jednotlivce nebo tým čeká pět malých piv. Registrace proběhnou v 11 hodin, o půl hodinu později se běžci a milovníci piva vydají na závod.

  • Vystoupejte na věž sv. Bartoloměje a užijte si večerní výhledy

Jak je známo, plzeňská věž převyšuje kopce a často z ní dohlédnete až na šumavské vrcholky. Tento pátek ale budete mít jiný důvod se na věž vyškrábat, koná se tu totiž večerní prohlídka. Součástí akce je komentovaná prohlídka varhan katedrály a odměnou za těch 299 schodů bude romantický výhled na rozsvícenou Plzeň. Vstupenky si můžete rezervovat online, prohlídka začíná v 19:30 hodin.

  • Kam na koncert?

V rámci programu Slavností svobody vás čekají i skvělé koncerty. Například hned v pátek večer od 20 hodin vystoupí na  náměstí Republiky nejlepší americký big band všech dob – Count Basie Orchestra, v sobotu od 20:30 hodin tu zahraje Jelen a v neděli od 16:45 program zakončí koncert elektroswingoví Mydy Rabycad.  Za hudbou se můžete vydat i do plzeňských klubů. V pátek zahraje v Buena Vista clubu v Kollárově ulici oblíbený plzeňský revival – Pilsen Queen Tribute Band. Kapela zde oslaví své desáté narozeniny, koncert začne ve 21 hodin. V sobotu pak máte na výběr mezi R’n’B divou Electric Lady taktéž  v Buena Vista clubu a hip-hopovým géniem MC Geyem v Divadle pod lampou. Tak pěkný hudební víkend.

  • Výstava skalniček Jaro v Alpinu

Pěstujete-li skalničky, květiny nebo okrasné dřeviny, zajeďte se podívat na zahradu gymnázia na Mikulášském náměstí, kde se od 3. do 12. května koná prodejní výstava rostlin Jaro v Alpinu. Přístupná je každý den od 9 do 19 hodin.

Zveřejněno: 2. 5. 2018, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně