Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityPrůvodce oslavami vzniku republiky: Kam v Plzni vyrazit 28. října

Průvodce oslavami vzniku republiky: Kam v Plzni vyrazit 28. října

Oslavy vzniku republiky v Plzni zakončí slavnostní ohňostroj.

Letošní státní svátek 28. října vychází na sobotu, a tím by možná pro někoho mohl ztrácet na výjimečnosti. Pokud se vydáte na výlet do Plzně, bude tomu právě naopak. V západočeské metropoli se už stalo tradicí, že 28. října se návštěvníkům otevírá většina památek, muzeí a dalších míst zdarma anebo za symbolickou cenu 28 korun. Připravili jsme pro vás přehled nejzajímavějších akcí.

Jedinečné komentované prohlídky zajímavých míst

Na programu oslav najdete komentované prohlídky historického centra, letos na téma Plzeň v proměnách od první republiky po současnost a Plzeň v bájích a pověstech určená především pro děti. Pouze jednou ročně se můžete vydat na komentované prohlídky radnice a Měšťanské besedy. S průvodcem si 28. října budete moci prohlédnout také Loosův interiér na Klatovské 19, Velké divadlo, Divadlo Alfa, katedrálu sv. Bartoloměje nebo čističku odpadních vod a úpravnu vody na Homolce. Nabídky netradičních prohlídek doplňují také sousedské procházky, kterých se ve sváteční den koná hned několik, včetně procházky s názvem Plzeň za první republiky. Prodej vstupenek na většinu akcí bude zahájen 9. října prostřednictvím rezervačního portálu Plzeňská vstupenka.

Zvýhodněné vstupné do většiny turistických atrakcí

Veškerá plzeňská muzea i galerie vás 28. října zvou na prohlídky za zvýhodněné vstupné. Za 28 korun se můžete vydat za zábavou také do science centra Techmania, zoologické zahrady nebo areálu DEPO2015, kde je k vidění hned několik výstav. Koná se tu i festival pouličního jídla DEPO Street Food Market. Rádi vás uvítají také kurátoři muzea osvobození Plzně americkou armádou Patton Memorial Pilsen nebo průvodci v Plzeňském historickém podzemí či Pivovarském muzeu. Zvýhodněné vstupné můžete využít také v bazénu na Slovanech. Na zimním stadionu v Doudlevcích si od 10 do 11 hodin můžete zabruslit zdarma.

Průvod světel a slavnostní ohňostroj

Oficiální část oslav se uskuteční kde jinde než na námětí T. G. Masaryka. Na 17. hodinu je zde připraveno slavností shromáždění. Na něj poté naváže oblíbený průvod světel. Stačí si jen vzít lampion a přidat se k ostatním do průvodu. Z náměstí se vyrazí v 18 hodin po Klatovské třídě, poté se půjde Smetanovými sady a Františkánskou ulicí až na náměstí Republiky. Když zde chvilku počkáte, čeká vás v 18:30 velkolepá ohňostrojová podívaná.

Další akce, které byste neměli minout:

  • Republika na kolejích – V kulturním centru Moving Station se můžete každou hodinu vydat na netradiční prohlídky prostor bývalé nádražní budovy Plzeň Jižní Předměstí s významnými českými spisovateli 20. století.
  • Okružní jízdy historickými vozy – Do oslav se zapojí i Plzeňské městské dopravní podniky. Za 28 korun se budete moci svézt trolejbusem Škoda 9 Tr (ze zastávky Muzeum), autobusem Škoda 706 RTO (ze zastávky Náměstí Republiky) a tramvají T1 (ze zastávky U Zvonu).
  • DEPO Street Food Market – Pokud by vám při objevování Plzně vyhládlo, vyzkoušejte festival pouličního jídla v DEPO2015. Ochutnat tu budete moci speciality z pouličních bister z celého světa. Tematicky nebude chybět ani prvorepubliková kuchyně.  
  • Prohlídky Luftovy a Meditační zahrady – Za hezkého počasí se nebojte vydat na procházku trochu dál z centra do Luftovy či Meditační zahrady na jižním okraji města. Na podzim to v nich hraje všemi barvami. Obě se nachází nedaleko sebe u Tyršova mostu v Doudlevcích. 
  • 28 km na rozhlednu Chlum – Milovníci turistiky se mohou 13 a 15kilometrovou trasou vydat s Klubem českých turistů na rozhlednu Chlum. Začíná se mezi devátou a půl desátou na konečné tramvaje v Bolevci.

Podrobný program plzeňských oslav 28. října

Video není k dispozici
Prohlídky nejsou k dispozici
Mapa není k dispozici
Přílohy nejsou k dispozici

Zveřejněno: 2. 10. 2017, Helena Prokopová

Tradiční akce města Plzně

1.1. - 31.12.2018
Plzeň 2018
30.6. - 25.7.2018
Divadelní léto
16.7. - 2.9.2018
Živá ulice
18.8. - 26.8.2018
Sportmanie Plzeň