Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityPřijďte do Západočeského muzea zavzpomínat na dětství se stavebnicí Merkur

Přijďte do Západočeského muzea zavzpomínat na dětství se stavebnicí Merkur

Fenománální stavebnic Merkur se v Západočeském muzeu v Plzni věnuje stejnojmená výstava.

Kdo z dnešních tatínků a dědečků by neznal fenomenální stavebnici Merkur? V dobách, kdy v Česku nebylo k dostání lego, počítačové hry ani PlayStation, byl Merkur nedílnou součástí každého klučičího pokojíčku. Z  jeho plechových dílů se pomocí matek a šroubků dá s trochou fantazie sestavit téměř cokoliv, především pak modely různých strojů, vozidel i zajímavých staveb. A právě této nestárnoucí stavebnici se věnuje nová výstava v Západočeském muzeu v Plzni nazvaná jak jinak než Fenomén Merkur. Od 16. prosince až do 26. února ji můžete navštívit v hlavní budově Západočeského muzea v Plzni. Dozvíte se zajímavosti z historie výroby stavebnice, uvidíte zde desítky pečlivě vybraných modelů, ale zároveň si budete moci sami v místní herně nějaký ten model zkusit sestavit.

Originální česká stavebnice se vyrábí už téměř sto let a během desetiletí posloužila nejen statisícům dětí i dospělých jako skvělá hračka, ale využívali ji často i vědci pro své pokusy. Například držitel Nobelovy ceny Otto Wichterle ji použil pro konstrukci prvního pokusného přístroje na výrobu kontaktních čoček. Výstava je ideální příležitostí pro tatínky, dědečky a pradědečky, aby svým synkům, vnoučkům a pravnoučkům ukázali kus svého dětského světa. Společně se určitě skvěle pobavíte.

  • Muzeum je otevřené každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Zavřeno je  24. a 25. prosince, na Silvestra a na Nový rok.

Zveřejněno: 16. 12. 2016, Helena Prokopová

Tradiční akce města Plzně