Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityNečekejte na Karlovy Vary, přijeďte za filmem do Plzně

Nečekejte na Karlovy Vary, přijeďte za filmem do Plzně

Na festivalu Finále Plzeň se bude mimo jiné promítat film Já, Olga Hepnarová.

Foto: z filmu Já, Olga Hepnarová

O tom, že se českému a slovenskému filmu daří, není pochyb. V posledních letech vzniká čím dál více kvalitních snímků, na kterých se podílejí nejen domácí, ale i zahraniční producenti. A právě všem fanouškům českého a slovenského filmu je určen festival Finále Plzeň, který v dubnu oslaví významné jubileum. Čeká vás přehlídka toho nejlepšího z české a slovenské tvorby, sekce zahraničních filmů a další zajímavé doprovodné akce. Zkraťte si čekání na festival v Karlových Varech, filmová oslava v Plzni bude stát za to.

Snímky soutěží v hlavních kategoriích, a to nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film, dokumentární film a televizní a internetový projekt. Ty nejlepší, z celkem 40 nominovaných filmů, vybere mezinárodní porota. Ve stejných kategoriích budou pak udělovány také Ceny studentské poroty. Uvidíte například filmy Já, Olga Hepnarová, Teorie tygra nebo Učitelka. Těšit se můžete i na dokumenty Bratříček Karel, Zákon Helena nebo populární seriály jako třeba Kosmo a Pustina.

Třicátý ročník Finále zahájí první film z trilogie Jana Hřebejka, Zahradnictví: Rodinný přítel. Ten si na festivalu odbyde svoji předpremiéru v rámci sekce První úlovek. Za návštěvu rozhodně stojí sekce s přesahem do zahraniční, například Festival ZOOM, Německé kino, České stopy v zahraničních koprodukcích nebo Talent ve vyhnanství. Podobně nabitý jako filmový program je i ten doprovodný. Čekají na vás koncerty, výstavy a filmová promítání na netradičních místech. Jedinečným zážitkem budou bezesporu autorská čtení. Herečky Jana Plodková, Simona Babčáková a Klára Melíšková budou předčítat z románu Bábovky Radky Třeštíkové.

Finále se tradičně odehraje v nádherných novorenesančních prostorách Měšťanské besedy a industriálního prostoru DEPO2015. A pokud si budete chtít od filmu odpočinout, v Plzni je co zažít. Začněte v historickém centru třeba výstupem na plzeňskou věž a město budete mít jako na dlani. Je jenom na vás, jestli zavítáte do Muzea loutek poznat historii Spejbla a Hurvínka a českého loutkářství, do pivovaru Pilsner Urquell seznámit se s příběhem piva, které zná celý svět, anebo zavítáte do Loosových interiérů, skvostů moderní evropské architektury 20. století. Možností je celá řada.

Zveřejněno: 26. 3. 2017, Helena Prokopová

Tradiční akce města Plzně

1.1. - 31.12.2018
Plzeň 2018