Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityI v omezeném provozu nabízí Západočeské muzeum zajímavé výstavy

I v omezeném provozu nabízí Západočeské muzeum zajímavé výstavy

Historická budova Národpisného muzea v Plzni na náěmstí Republiky

Foto: Ladislav Renner


Západočeské muzeum bylo nuceno o prázdninách omezit svůj provoz. Z důvodu rekonstrukce je až do konce srpna uzavřena hlavní budova v Kopeckého sadech včetně všech expozic. To ale neznamená, že Západočeské muzeum nemá v Plzni v létě co nabídnout, právě naopak. Každý den kromě pondělí se můžete vydat do jeho ostatních provozů, kterými jsou Muzeum loutek a Národopisné muzeum na náměstí Republiky nebo Muzeum církevního umění v bývalém klášteře ve Františkánské ulici. Které si vybrat?

  • Národopisné muzeum

Národpisné muzeum v PlzniV Národopisném muzeu Plzeňska na vás čeká zajímavá expozice, která vám dovolí nahlédnout do každodenního života lidí na Plzeňsku od gotiky až do první poloviny 20. století. Kromě autenticky vybavených světnic vás určitě zaujme také barokní lékárna, černá kuchyně nebo unikátní expozice lidových krojů Plzeňska. V muzeu v současné době probíhá také výstava Plzeňské kamnářství, která návštěvníky seznamuje s kamnářským řemeslem. Dozvíte se zde nejen, jak se dříve stavěla a dodnes staví pravá kachlová kamna, ale také, jak významnou roli v každé rodině kamna v minulosti mívala.  Každé sobotní odpoledne až do konce prázdnin zde můžete s dětmi navštívit také zážitkový program Ve škole před sto lety, jehož prostřednictvím si děti mohou vyzkoušet, jaké to ve škole bývalo, když do ní chodily jejich praprababičky. Poslední z dočasných výstav v Národopisném muzeu vás prostřednictvím fotografií provede historií plzeňských koupališť a plováren.

  • Muzeum loutek

Muzem loutek v PlzniStálá expozice Muzea loutek zabaví jak děti, tak dospělé. Uvidíte desítky různě starých loutek a loutkových divadélek, které mapují více než staletou plzeňskou loutkářskou tradici, z které vzešli takoví loutkářští velikáni jako Josef Skupa či Jiří Trnka. V muzeu můžete dát prostor vlastní fantazii a kreativitě a zahrát si sami divadlo. V zadním traktu se nachází příjemná kavárna. Projdete do ní přes takzvaný kinetický dvorek, což je netradiční venkovní expozice, která pobaví především děti. V současné době je v muzeu k vidění výstava k výročí 125 let od narození stvořitele postaviček Spejbla a Hurvínka s názvem Josef Skupa - Dnes a denně zázraky. Uvidíte zde řadu zajímavých exponátů, z nichž mnohé jsou vystaveny vůbec poprvé.

  • Muzeum církevního umění

Muzeum církevního umění v PlzniV původním gotickém prostředí bývalého františkánského kláštera vznikla před pár lety nová expozice Muzea církevního umění. Nabízí unikátní sbírku církevních předmětů a umění. Budete zde moci obdivovat bohatou kolekci liturgických předmětů, fresky z 15. století i nejstarší dochovanou skříň v Čechách. V současné době je navíc v letním refektáři kláštera umístěna výstava Lidová zbožnost na Plzeňsku. Dozvíte se, jaké tradice se udržovaly v průběhu jednotlivých období, jako například v době adventní, vánoční, postní, velikonoční i liturgických meziobdobí. Zjistíte například, jak to bylo s počátky českého a moravského betlémářství, které se stalo unikátem a ve světě nemá obdoby, že kapr zprvu nebyl vůbec oblíben a na štědrovečerní stůl se dostal jako projev zbožnosti až počátkem 20. století, nebo že na škaredou středu se nikdo neměl mračit, jinak by mu to mohlo zůstat celý rok.

Zveřejněno: 27. 7. 2017, Helena Prokopová

Tradiční akce města Plzně

1.1. - 31.12.2018
Plzeň 2018
30.6. - 25.7.2018
Divadelní léto
16.7. - 2.9.2018
Živá ulice
18.8. - 26.8.2018
Sportmanie Plzeň