Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityČervnová Noc s operou: velkorysé uvedení pohádkové Turandot slibuje nevšední zážitek

Červnová Noc s operou: velkorysé uvedení pohádkové Turandot slibuje nevšední zážitek

Plzeňská Noc s operou slibuje nevšední zážitek.

Operní soubor plzeňského Divadla J. K. Tyla patří k nejlepším v Česku. Vedle pestrého repertoáru chystá každoročně velkolepou Noc s operou. Pod širým nebem v kulisách lochotínského amfiteátru uvede letos v pátek 29. června speciální scénické nastudování Pucciniho opery Turandot. Milovníci opery se tak mohou těšit na nevšední operní zážitek. 

  • Skvělé obsazení

Režie originálního ztvárnění Turandot se ujal v režii umělecký šéf opery Tomáš Pilař. Orchestr opery Divadla J. K. Tyla vášnivě povede hostující italský dirigent Enrico Dovici, který pravidelně diriguje ve věhlasných německých a italských operních domech a je dlouholetým spolupracovníkem pražské Státní opery. Do role prince Kalafa je obsazen italský tenorista Paolo Lardizzone. Náročný part princezny Turandot připadne sopranistce Ivetě Jiříkové, která tutéž roli ztvárňuje i v inscenaci Státní opery. Otrokyní Liu se stane sólistka plzeňské opery Ivana Veberová.

  • Jedinečné pojetí

Nadstandartní hudební zážitek slibuje i použití pro operu nevšedních hudebních nástrojů. Kromě klasického orchestru se tak v představení objeví například bicí, gong  xylofon, varhany, saxofon  nebo čínská zvonkohra. O desítky externích pěvců se rozšíří také operní sbor. Diváky ohromí také nevšední scénický koncept. Scéna bude připomínat pekingské Zakázané město. Z kulis pagodových střech se budou spouštět akrobaté na šálách, nebudou chybět LED obrazovky s doprovodnými projekcemi ani pro Čínu typická pyrotechnika.

  • Pohádkový příběh

Hlavní postavou Pucciniho nedokončené opery je krutá a chladná princezna Turandot. Je známá tím, že svým nápadníkům dává hádanky. V případě, že neuhodnou, je čeká smrt.  Povede se to až princovi Kalafovi, který tak získá její ruku. Právě árie Nessun dorma, kterou mnozí považují za vrchol opery, se stala jednou z nejslavnějších operních melodií světa vůbec.

Zveřejněno: 24. 4. 2018, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně