Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktuality5 tipů kam se v Plzni vydat za vánoční atmosférou

5 tipů kam se v Plzni vydat za vánoční atmosférou

 Pohled na vánoční trhy z Plzeňské věže

  • Vánoční trhy

Plzeňské vánoční trhy v posledních letech hezky prokoukly a určitě patří k nejhezčím v regionu. Na stáncích to voní svařeným vínem, punčem a čerstvě pečeným cukrovím. Nechybí dřevěný betlém, živá zvířátka ani kolotoč pro děti. V podvečer tu potkáte ponocného. Uprostřed trhů najdete zvonici. Říká se, že stačí zazvonit a i nejtajnější vánoční přání se dobrým lidem vyplní. Ověřené to nemáme, ale proč to nezkusit? Vánoční trhy jsou otevřené každý den od 9 do 19 hodin až do 23. prosince. Možná tu nenakoupíte dárky pro celou rodinu, ale minimálně načerpáte nějakou inspiraci a prohřejete zkřehlé prsty šálkem svařáku.

  • Adventní prohlídky

K Vánocům samozřejmě patří pohádky, dárky a bramborový salát, v některých rodinách pak třeba i pouštění ořechových lodiček či lití olova. Máte ale představu, jak se slavil advent v dobách našich předků nebo jaké příběhy v sobě skrývají betlémy z plzeňských kostelů? Nechte se na adventních prohlídkách provést historií Vánoc. Dozvíte se celou řadu zajímavostí o tradičních vánočních zvycích a pověrách. Každá z prohlídek končí ve sklepení Národopisného muzea, kde na vás čeká ochutnávka vánočního cukroví a šálek horkého čaje či svařeného vína. Vstupenky můžete zakoupit v Turistickém informačním centru nebo prostřednictvím rezervačního portálu Plzeňská vstupenka.

  • Katedrála svatého Bartoloměje

Gotická katedrála sv. Bartoloměje je hlavním svatostánkem ve městě. V době adventu se zde kromě bohoslužeb odehrává celá řada koncertů. Adventní neděle tu každý týden začínají ranní mší se zpěvem rorátů, od tří hodin se pak můžete zaposlouchat do varhanních improvizací při tradičních adventních půlhodinkách. Interiér katedrály má své kouzlo. Zajímavý pohled na vánočně osvícenou Plzeň se vám naskytne z věže katedrály. Stačí jen překonat necelých 300 schodů. Otevřeno má denně až do 18 hodin. Podrobnosti k adventnímu a vánočnímu programu najdete na webu Biskupství plzeňského.

  • Na radnici na výstavu a za vánočním pošťákem

Tradice posílání vánočních přání je stará více než sto let. Pestrou sbírku historických vánočních pohlednic, ve které nechybí obrázky vánoční Plzně ani oblíbené staročeské Vánoce Josefa Lady, si můžete od 9. prosince prohlédnout na výstavě v mázhauzu plzeňské radnice. Pokud vás vánoční expozice inspiruje k tomu, abyste letos místo obligátní sms, svým známým poslali opravdový vánoční pozdrav, můžete na místě navíc od 11. prosince využít služeb vánočního pošťáka. Orazítkuje vám nejen pohlednice k odeslání. Specializuje se také na dětská vánoční přání a dopisy Ježíškovi. Zastihnete ho tu každý den od 10 do 17 hodin až do 22. prosince, v sobotu 23. prosince už jenom do 15 hodin.

  • Plzeňské betlémy

Pokud se do Plzně vydáte mezi vánočními svátky a Třemi králi, doporučujeme udělat si čas na prohlídku plzeňských betlémů. Většinu lidí to samozřejmě táhne přímo do katedrály sv. Bartoloměje, nicméně unikátní jesličky najdete v jiných kostelech. Za návštěvu rozhodně stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde je každoročně k vidění betlém s postavičkami téměř v životní velikosti. Neměli byste vynechat ani kostel sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí. Marii a Josefovi v něm k narození Ježíška gratulují nejen pastýři a tři králové, ale také selky v plzeňských krojích, dělníci ze Škodovky i některé známé osobnosti z regionu.

Zveřejněno: 4. 12. 2017, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně