ÚvodSociální službyAktualityPlzeň se intenzivně připravuje na přijetí válečných uprchlíků z Ukrajiny, zjistila aktuální dostupnost 700 míst pro bydlení

Plzeň se intenzivně připravuje na přijetí válečných uprchlíků z Ukrajiny, zjistila aktuální dostupnost 700 míst pro bydlení

Plzeň se intenzivně připravuje na přijetí válečných uprchlíků z Ukrajiny, chce jim zajistit komplexní podporu a pomoc. Zjistila už, že aktuální dostupnost pro ubytování uprchlíků je 700 míst, které by bylo možné ihned využít, řeší i další záležitosti, jež budou po příchodu ukrajinských občanů potřeba. Město registruje obrovskou vlnu solidarity, přichází nabídka nejrůznějších forem pomoci od jednotlivců i firem. Podle vedení Plzně je nyní zcela zásadní nastavit systém tak, aby řešil pomoc od chvíle, kdy váleční uprchlíci vstoupí na území ČR a vyberou si západočeskou metropoli.  Z rozhodnutí ministerstva vnitra by v nejbližší době mělo pod taktovkou kraje vzniknout krajské asistenční centrum pomoci pro registraci cizinců, vyřizování jejich pobytů a podobně.

„Mezi Plzeňany se zvedla obrovská vlna solidarity. Velmi za ni děkuji. My už od čtvrtka intenzivně řešíme, co a jak, abychom se na příchod válečných uprchlíků připravili. Nejde o to jim jen poskytnout ubytování, ale i vzhledem k tomu, že se bude jednat především o ženy a děti, tak jim zajistit možnost chodit do školky, školy, anebo na kroužky. Chceme, aby především děti byly zapojeny do normálního života, aby se jich tato nepříjemná situace dotýkala co možná nejméně,“ uvedl primátor Plzně Pavel Šindelář, jenž na úrovni města jmenoval speciální pracovní skupinu úředníků, zástupců poskytovatelů sociálních služeb a politiků. Už v pátek město informovalo, že má připraveno deset svých bytů a na speciální fond „Pomoc Ukrajině“ chce uvolnit 6 milionů korun, usnesení projedná v pondělí Rada města Plzně, na nejbližším jednání pak i zastupitelé.

Podle náměstka primátora Davida Šloufa, jenž má koordinaci opatření na starost, zástupci města spolu s kolegy z městských obvodů registrují nabídku na pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny, dostávají ale také dotazy, jak je město Plzeň připraveno tuto situaci řešit. „Zapojeni jsou všichni, kteří by měli do procesu vstupovat. Ve velmi krátké době se nám například povedlo zjistit, že je nyní dostupných 700 ubytovacích kapacit na území Plzně, okresu Plzeň-jih a Plzeň-sever. Dále v tomto pokračujeme, jsme připraveni sehnat veškeré volné kapacity, tedy ubytovny, penziony, kempy, hotely a další. Dojde také k oslovení realitních kanceláří a soukromých majitelů nájemních bytů,“ uvedl David Šlouf. Podle jeho slov již také přicházejí první rodiny z Ukrajiny. Konkrétně v bytě 2+1 na Doubravce by měla být dnes ubytována rodina se dvěma dětmi, zítra by mělo najít v Plzni zázemí dalších šest lidí. „Dva z nich už tu jsou, dvě ženy ve věku 15 a 29 let a dvě malé děti jsou na cestě,“ doplnil David Šlouf s tím, že se dále aktuálně řeší ubytování i pro dalších šest rodin.

Náměstek primátora David Šlouf také shrnul, co dalšího je aktuálně již domluveno, nebo se připravuje:

  • Odbor sociálního a dostupného bydlení Magistrátu města Plzně vyzval k vytvoření společné platformy se všemi poskytovateli sociálních služeb, kteří chtějí a mohou lidem z Ukrajiny pomoci. Velké jednání se uskuteční v pondělí 28. února odpoledne.
  • Prostřednictvím Diecézní charity Plzeň, Člověka v tísni a dalších poskytovatelů sociálních služeb se snaží město efektivně směrovat humanitární a potravinovou pomoc, včetně informace pro veřejnost o tom, co je nejvíce zapotřebí, kdy, kde a na koho se obracet.
  • Ve spolupráci s Odborem azylové politiky a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR Plzeň a cizineckou policií připravuje Plzeň jasný postup, jak jednat v případě registrace, vyřízení víz, pracovních povolení, dávek hmotné nouze a další.
  • Plzeň také bude řešit postup pro přijetí dětí z ukrajinských rodin do škol a školek.
  • Město pracuje na zajištění překladatelské a tlumočnické pomoci ve spolupráci s poskytovateli sociálních služeb a firmami, které již zaměstnávají lidi z Ukrajiny.
  • Dojednává se doprovod na Úřad práce a pomoc při uplatnění na trhu práce.
  • Jedná se o zajištění jazykových a rekvalifikačních kurzů pro občany Ukrajiny, kteří v Plzni, zejména z důvodu sloučení rodiny, budou chtít zůstat.
  • Bude založen fond pro usnadnění ubytování zejména rodin za účelem zaplacení kauce nebo prvního nájmu. Vícezdrojově bude možné přispívat ze strany města, obvodů, fyzických a právnických osob.
  • Připravuje se zajištění lékařské pomoci pro děti i dospělé.

Aktuální informace včetně odkazů, kam se mohou lidé obracet s nabídkou pomoci potravin, dek, spacáků, oblečení a podobně, zveřejňuje město průběžně na facebooku Plzeň.eu a webu www.plzen.eu.

Text: Eva Barborková


Zveřejněno: 27. 2. 2022, Adriana Jarošová

Tradiční akce města Plzně

Web Smetanovské dny se otevře v novém okně
2.3. - 6.4.2023
Smetanovské dny