Cykloturistika

Cyklistika má v Plzni své místo. Díky poloze města na soutoku čtyř řek mohou lidé využívat stezky vinoucí se podém nich. Lze je projet nejen na kole, ale i na in- line bruslích nebo pěšky.

Příklad krátkých cyklovýletů z centra města (mírně zvlněný terén)

1. Kolem Boleveckých rybníků (4 hodiny)

Štruncovy sady – od soutoku Radbuzy a Mže přes lávku a pole k Boleveckému rybníku (možnost koupání). Po hrázi Velkého boleveckého rybníka ke Košináři. Podél Seneckého rybníka okolo arboreta Sofronka ke Kamennému rybníku s rašelišti. Zastávka u technické památky Kolomazná pec. Okolo vrchu Okrouhlík přes konečnou MHD na Košutce k rozhledně Sylván (možnost výstupu). Sjezd do Radčic (občerstvení) a nivou řeky Mže kolem Kalikovského mlýna (občerstvení) do centra (s možností zastávky v plzeňské Zoo).

2. Vyhlídková trasa (3 hodiny)

Štruncovy sady – od soutoku Radbuzy a Mže přes lávku k Boleveckým rybníkům, směr Bílá Hora. Výjezd k Pecihrádku, kolem kostela sv. Jiří na vrch Chlum (možnost výstupu na rozhlednu). Přes vyhlídku do čtvrti Božkov (možnost občerstvení) a podél řeky Úslavy zpět do centra.

3. Trasa pro děti i dospělé (4 hodiny)

Z centra podél řeky Radbuzy (možnost odpočinku ve Škoda sport parku) a dále podél Úhlavy do Hradiště (herní prvky pro děti, možnost občerstvení a koupání), možná zajížďka k Meditační zahradě (cca 2 km navíc). Dále přes čtvrti Černice (možnost občerstvení) a Koterov (vesnická památková rezervace). Dále podél řeky Úslavy přes část Božkov do centra města. Dospělí si mohou výlet prodloužit o výjezd na vrch Radyně s hradní zříceninou, nebo podél úpatí kopce dorazit až do Starého Plzence (možnost občerstvení). Odtud přes louku do Koterova, dále do Božkova a zpět do centra.

4. Západním okrajem Plzně (4 hodiny)

Podél řeky Mže do Křimic (možnost občerstvení) – směr Radčice, dále přes pole do Slovanského údolí, výjezd na Novou Hospodu. Průjezd lesem Hradčín kolem vodní nádrže České údolí, dále parkem České údolí podél řeky Radbuzy (občerstvení u tenisových kurtů) do centra města.

5. Okolo Plzně (50 km, celodenní výlet)

Z centra alejí Kilometrovka k Zoo Plzeň. Po silnici podél skal Čertova kazatelna do Radčic (občerstvení), výjezd na vrch Sylván (možnost výstupu na rozhlednu), přes konečnou MHD na Košutce k Boleveckým rybníkům (Kolomazná pec, Kamenný rybník, Senecký rybník). Za Bílou Horou přes lávku k Berounce a ke kopci Chlum. Pokračujeme na Újezd, vychutnáme si krásnou vyhlídku směr Božkov (občerstvení), dále přes konečnou MHD Nepomuckou třídou k řece Úhlavě. Přes lávku k Meditační zahradě (možnost relaxace), chatovou oblastí na Výsluní, litickou lávkou k Borské přehradě a lesem na Novou Hospodu. Sjezd do Křimic (občerstvení) a podél Mže zpět do centra. Výlet je veden převážně po komunikacích.

Tipy na cyklovýlet - mapa ke stažení

Cykloprohlídky s průvodcem

Ojedinělá speciální služba, kterou nabízí Plzeň jako jediné město v ČR. Na rozdíl od prohlídek hradů a zámků se účastníci cykloprohlídek seznamují hlavně s přírodními zajímavostmi a chráněnými lokalitami. Poznají díky nim nová místa i cesty, kudy se dá na kole vyhnout silnicím. Cykloprohlídky se konají v létě každý druhý čtvrtek a druhou sobotu v měsíci. Podrobnější informace najdou zájemci na  regionálním informačním portálu pro cyklisty www.plzenskonakole.cz.

Přehled cyklotras najdete na mapovém portálu města Plzně.

Ilustrační fotografie - cykloprohlídky

Fotogalerie není k dispozici
Video není k dispozici
Prohlídky nejsou k dispozici
Mapa není k dispozici

Přílohy

Tipy na cyklovýlet(pdf, 1,04 MB)

Zveřejněno: 16. 10. 2015, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

1.1. - 31.12.2018
Plzeň 2018
1.12. - 23.12.2018
Adventní prohlídky