ÚvodObčanAktualityAktuality z městaVodárna vyzývá občany k zabezpečení vodoměrů před zimou

Vodárna vyzývá občany k zabezpečení vodoměrů před zimou

S příchodem mrazivých dnů doporučuje Vodárna Plzeň občanům, aby provedli preventivní opatření proti poškození svých vodoměrů. Jedná se především o měřiče umístěné ve venkovních šachtách, které jsou nejčastěji na chalupách, chatách či ve venkovských staveních.

Vodárny doporučují uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit. Pokud je rozvod opatřen uzávěrem před i za vodoměrem, je vhodné uzávěr za měřidlem ponechat otevřený a celou sestavu obalit izolační vrstvou. Izolace by měla být z takového materiálu, jenž nepodléhá hnilobě, vhodný je například polystyren. Zcela nevhodné jsou naopak textilie.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Zároveň je potřeba zabezpečit vodoměr proti vnějšímu zaplavení. Mráz ohrožuje vodoměry umístěné také uvnitř budov, a to zejména tam, kde nemovitost není v zimním období obývána nebo vytápěna. V případě delší nepřítomnosti je vhodné uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit.

Chránit vodoměr před poškozením je ze zákona povinností odběratele i přes to, že není jeho majitelem. Kromě úhrady za výměnu prasklého vodoměru hrozí odběrateli únik vody do obytných částí.

V případě jakýchkoliv dotazů se mohou občané obrátit na vedoucího vodoměrné služby Vodárny Plzeň na telefonním čísle 377 413 190.


Zveřejněno: 6. 11. 2018, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně