ÚvodObčanAktualityAktuality z městaStipendium generála Pattona obdržela Barbora Lavičková

Stipendium generála Pattona obdržela Barbora Lavičková

Udílení stipendia generála George S. Pattona

Udílení stipendia generála George S. Pattona (foto: A. Jarošová)

V sobotu 5. května převzala na plzeňském náměstí Čestné stipendium generála George S. Pattona a finanční šek na tisíc amerických dolarů studentka Vyšší odborné školy zdravotnické v Plzni Barbora Lavičková. Medaili předal studentce vnuk generála Pattona George Patton Waters. Stipendium se předává v rámci Slavností svobody od roku 2011. Slavnostního aktu se zúčastnili zástupci Nadace Briana LaVioletta, která dané stipendium vyhlašuje, za město předal Barboře Lavičkové dar první náměstek primátora Martin Baxa.

Udílení stipendia generála George S. Pattona

„Chtěl bych poděkovat Nadaci Briana LaVioletta za udělování stipendií mladým lidem z Plzně, kteří se rozhodli dobrovolně pomáhat společnosti a vítám zde na náměstí Republiky americké a belgické veterány, kteří v roce 1945 přinesli Plzni svobodu,“ řekl v úvodu udílení stipendia Martin Baxa. 

„Při studiu střední školy jsem čtyři roky vykonávala dobrovolnické činnosti, trávila jsem čas se seniory, nakupovala jsem jim, doučovala jsem děti, bezdomovcům jsem pomáhala vracet se do běžného života a pomáhala jsem také handicapovaným lidem,“ přiblížila své aktivity oceněná Barbora Lavičková a doplnila: „Služba veřejnosti je pro svět stěžejní. Nezáleží, jak moc pomůžeme, důležité je, že alespoň nějak přispějeme k lepšímu světu.“

Udílení stipendia generála George S. Pattona

„Jedno z největších privilegií, kterých se mi dostalo v mém životě, je udílení stipendia generála Pattona. S velkou pokorou bych chtěl poděkovat mužům, kteří osvobodili Plzeň. Říká se, že tito muži pochází z největší generace. Děkuji vám, že si je připomínáte. Stipendiem chceme ocenit příští generace. Hodnoty, které zosobňoval generál Patton, můžou změnit svět k lepšímu. A já děkuji Plzeňanům, že svět k lepšímu mění,“ poděkoval zakladatel nadace Doug LaViolette.

Udílení stipendia generála George S. Pattona

George Patton Waters po udělení ocenění přítomným Plzeňanům sdělil: „Můj dědeček by byl hrdý na to, co Plzeňané dokázali.“

Myšlenka založení Čestného stipendia generála G. S. Pattona vznikla v roce 2010 jako reakce zahraničních hostů na to, co město Plzeň pro válečné veterány dělá. Je každoročně udělováno Nadací Briana LaVioletta mladým lidem, kteří se po absolvování střední školy chystají vstoupit do armády nebo kterékoli oblasti bezpečnostních složek či veřejně prospěšné činnosti.

Udílení stipendia generála George S. Pattona

Nadace byla založena rodinou LaViolettových na památku jejich patnáctiletého syna a bratra, Briana LaVioletta, který zemřel nešťastnou náhodou při plavání v roce 1992. Právě Brianovo silné odhodlání sloužit společnosti inspirovalo nadaci ve snaze umožnit ostatním mladým lidem uskutečnit Brianovy sny a plány. Od založení nadace bylo uděleno více než 450 stipendií v mnoha městech Spojených států amerických i v zahraničí.

Udílení stipendia generála George S. Pattona

Ke stipendiu generála George S. Pattona se může přihlásit student plzeňské střední školy, jenž je rozhodnut věnovat se po ukončení studia právě některé z oblastí bezpečnostních složek či veřejně prospěšné činnosti.

Další informace o programu Slavností svobody jsou na https://akce.plzen.eu nebo na www.slavnostisvobody.cz.

Text: Adriana Jarošová


 

Zveřejněno: 5. 5. 2018, Adriana Jarošová

Webová prezentace se otevře v novém okně

 

Tradiční akce města Plzně

1.1. - 31.12.2018
Plzeň 2018
1.12. - 23.12.2018
Adventní prohlídky