ÚvodObčanAktualityAktuality z městaPlzeň si sama obstará kámen pro výrobu nových pylonů památníku Díky, Ameriko!

Plzeň si sama obstará kámen pro výrobu nových pylonů památníku Díky, Ameriko!

Plzeň si sama obstará kámen pro výrobu nových pylonů památníku Díky, Ameriko! Udělení výjimky ze zásad pro zadávání veřejných zakázek, jenž tento postup umožní, schválili zastupitelé. Lom pro dodávku kamene se nachází ve Francii, cena by neměla přesáhnout částku 1,4 milionu korun. Na zpracování žuly a instalaci nových pylonů město následně vypíše veřejnou zakázku, zde předpokládá náklady maximálně do částky 7,5 milionu korun. Obnova památníku by měla být hotova do dubna 2018.

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

„Rozdělit akci na dvě samostatné zakázky jsme se rozhodli poté, co předchozí zadávací řízení na dodavatele památníku bylo neúspěšné. Proto nyní budeme zvlášť zajišťovat dodávku polotovaru kamene a zvlášť řešit jeho zpracování včetně následných stavebních úprav,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Podle jeho slov francouzský lom pro dodávku kamene splňuje veškeré požadavky města, a to nejen na kvalitu. Vytipovat jej městu pomohl odborník, kterého si Plzeň přizvala k provedení revize původního zadání.

Památník Díky, Ameriko! na křižovatce ulic Klatovská třída – Americká byl vybudován v letech 1994 – 1995 a slavnostně byl odhalen při květnových oslavách 50. výročí osvobození města Plzně americkou armádou. Tvoří jej zpevněná plocha z kamenných žulových desek doplněná uprostřed bílou pěticípou hvězdou s reliéfem. Hlavní dominantu památníku do nedávna tvořily dva žulové pylony, na které navazuje vyrovnávací kamenné schodiště. Oba pylony muselo město nechat odstranit loni v dubnu, a to z důvodu špatného stavebně-technického stavu, v pylonech se objevily praskliny a dle statika hrozilo, že by se několik tun vážící kvádry mohly zřítit.

Text: Eva Barborková


Zveřejněno: 12. 9. 2017, Martin Pecuch

Webová prezentace se otevře v novém okně

 

Tradiční akce města Plzně

1.1. - 31.12.2018
Plzeň 2018
30.6. - 25.7.2018
Divadelní léto
18.8. - 26.8.2018
Sportmanie Plzeň