ÚvodObčanAktualityAktuality z městaO posledním květnovém víkendu můžete v Plzni vybírat z pestré nabídky akcí

O posledním květnovém víkendu můžete v Plzni vybírat z pestré nabídky akcí

Záběr na náměstí Republiky v Plzni s dominantní katedrou sv. Bartoloměje ze střechy Hotelu Central

Foto: Libor Sváček, archiv MCU.cz

Pomalu, ale jistě se blíží poslední májový víkend. Vypadá to, že nás čeká letní počasí. Připravili jsme pro vás pravidelný přehled toho, co o víkendu podniknout. Opět je z čeho vybírat.

  • Plzeňská muzejní noc

Ve večerních hodinách se otvírají plzeňská muzea pouze jednou ročně. Nepropásněte to tento pátek, kdy se na řadě míst koná Plzeňská muzejní noc. Jednotlivá muzea nejen zpřístupní zdarma či za zvýhodněnou cenu své stálé expozice, ale pro návštěvníky připraví i něco navíc – kulturní program, prohlídky obvykle neobvyklých míst či netradiční workshopy. Více o Plzeňské muzejní noci se dozvíte v našem článku 9 tipů jak si užít Plzeňskou muzejní noc.

  • Noc kostelů

Pokud už se rozhodnete páteční večer strávit venku, doporučujeme doplnit si program o návštěvu některého z místních kostelů. V Plzni se jich otevře více než dvě desítky. Například katedrála chystá komentované prohlídky zvonů, přednášku o vitrážích Jana Soukupa i několik koncertů. Speciální akce připravila i další místa. Kompletní přehled programu najdete na webu Noci kostelů.

  • Akcí PechaKucha startuje festival na náplavce

V pátek večer bude živo také na náplavce Mže v okolí Saského mostu. 25. večerem PechaKucha Night, na kterém se ve speciálním formátu prezentují zajímaví a inspirativní lidé a projekty z oblasti kultury, architektury i businessu, startuje letošní ročník festivalu Náplavka k světu. Následující měsíc bude náplavka hostit řadu zajímavých akcí. Vyberte si z programu v našem článku Jak si užít sedm letních dní na plzeňské náplavce.

  • Vydejte se s průvodcem po stopách první republiky nebo plzeňských pověstí

Večerní tematické prohlídky se po zimní přestávce opět vrací do historického centra. Jako letošní novinku pro vás Turistické informační centrum připravilo prohlídku Plzeň za první republiky, která vás seznámí s tím, jak se v Plzni žilo v letech po roce 1918. Na scénu se vracejí také Báje a pověsti plzeňské. Prohlídky, které jsou určené především rodinám s dětmi, se letos objevují v pozměněné podobě. Těšit se můžete na setkání s alchymistou ze dvora Rudolfa II. nebo divoženkou Jíkalkou. Prohlídky se tento víkend konají v sobotu od 18 hodin  (pouze Báje a pověsti) a 19:30 hodin. Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru anebo online.

  • Dobré jídlo, Polské dny a nová výstava v DEPO2015

Už od úterka se v Plzni můžete seznámit s polskou kulturou. Program Polských dnů pokračuje i o víkendu v DEPO2015, kde vás čeká několik výstav, a v Moving Station, kam se můžete vydat na některý z polských filmů. V sobotu doporučujeme nevařit a dát si něco dobrého u některého ze stánků na Street Food Rocks v DEPO2015. Budete zde moct ochutnat lahodné dobroty z celého světa. Vzhledem k tomu, že se jedná o pozvánku na festival Rock for People, určitě nebude chybět ani skvělý koncert.

  • Žonglobalizace – artisté a akrobati v Borském parku

Žonglování, chůzi po laně, vzdušnou akrobacii, jízdu na jednokolce a spoustu dalších novocirkusových kousků uvidíte na Žonglobalizaci v sobotu v Borském parku. Své umění vám předvedou artisté a umělci z Česka i zahraničí. Řadu věcí si budete moci vyzkoušet na místě i vy, stačí se jen nebát. Program v parku začne v sobotu ve 14:30 hodin. Na 19. hodinu je přichystaná galashow . Letošní Žonglobalizaci zakončí od 21:45 hodin noční osvětlená show Žongléros Ensemble.

  • Evropský den sousedů a sousedské procházky

Sobota bude na mnoha místech po celé Plzni patřit Evropskému dni sousedů. To ovšem neznamená, že si ani jako náhodný návštěvník či turista nepřijdete na své. Za příjemným odpolednem či večerem se můžete vydat například na Jiráskovo náměstí, na plzeňskou Zastávku a na další místa.  Na programu jsou také oblíbené sousedské procházky. V neděli si můžete s místním průvodcem projít Bezovku, Plzeň v roce 1348, Petrohrad II nebo Architekturu Roudné. Své místo si můžete zajistit na Plzeňské vstupence.

  • Festival regionálních potravin Plzeňského kraje

V pátek se můžete vydat za ochutnávkou regionálních potravin, kuchařskou show a farmářskými trhy na nádvoří Plzeňského Prazdroje. Kromě prodejců z Plzeňského kraje budou na místě i stánky ze sousedního Bavorska. Atmosféru zpříjemní vystoupení folklorních souborů. Akce začíná v 11 a končí v 17 hodin.

  • Farmářské trhy

Farmářské trhy samozřejmě nebudou chybět ani v sobotu dopoledne na náměstí Republiky. Každý týden se sjíždí farmáři se sezonní zeleninou, bylinkami i sazenicemi. Nechybí řezníci a uzenáři s kvalitním masem, ani pekaři s křupavým pečivem a další stánkaři nabízející nejrůznější dobroty. Trh začíná v osm hodin a končí kolem poledne.


 

Zveřejněno: 22. 5. 2018, Adriana Jarošová

Webová prezentace se otevře v novém okně

 

Tradiční akce města Plzně

1.1. - 31.12.2018
Plzeň 2018