ÚvodObčanAktualityAktuality z městaMuzikál Šumař na střeše se vrátil do Plzně

Muzikál Šumař na střeše se vrátil do Plzně

Foto: M. Root

Fotografie: M. Root

Legendární muzikál o síle tradic, lásky a potřebě tolerance Šumař na střeše se po 18 letech vrátil na repertoár Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Inscenace v režii Lumíra Olšovského, hudebním nastudování Kryštofa Marka a choreografii Denisy Kubášové měla na jevišti Velkého divadla premiéru v sobotu 10. března. V hlavní roli se představil hostující Miloslav Mejzlík.

Foto: M. Root

Muzikál je dílem skladatele Jerryho Bocka, textaře Sheldona Harnicka a libretisty Josepha Steina. Inspirací se jim stala povídková kniha Šaloma Alejchema Tovje vdává dcery. Broadwayská premiéra Šumaře na střeše se uskutečnila v září 1964 a získala devět prestižních cen Tony ve všech hlavních kategoriích a v roce 1972 navíc dodatečně obdržela ještě desátou za tehdy nejdéle uváděnou broadwayskou inscenaci.

Foto: M. Root

Hlavním hrdinou povídek i muzikálu je chudý židovský mlékař Tovje, jehož starostí je dobře provdat své dcery a zajistit jim tak co nejlepší budoucnost. Dívky však otcovy plány komplikují – proti všem zažitým tradicím totiž odmítají přenechat výběr manželů dohazovačům.

Roli Tovjeho svěřil režisér Miloslavu Mejzlíkovi: „Je to jeden z největších úkolů, které jsem kdy dělal. Hlavně kvůli tomu, že je to muzikál a já v něm musím zpívat, i když jsem nikdy na jevišti nezpíval,“ prozradil herec.

Foto: M. Root

Plzeňští diváci se se slavným muzikálem setkají již potřetí, ovšem poprvé v překladu básníka, spisovatele a textaře Pavla Šruta. Roli manželky hlavního hrdiny Goldy ztvárnila Stanislava Topinková Fořtová, která stejnou roli nastudovala již v roce 2000.

V inscenaci se představí celý muzikálový soubor divadla doplněný o externisty a početnou company. Účinkují například Soňa Hanzlíčková Borková, Kateřina Falcová, Charlotte Pščolková, Jozef Hruškoci, Lukáš Ondruš, Pavel Režný, Oldřich Kříž či Jaroslav Someš.


 

Zveřejněno: 12. 3. 2018, Adriana Jarošová

Webová prezentace se otevře v novém okně

 

Tradiční akce města Plzně

1.1. - 31.12.2018
Plzeň 2018
1.12. - 23.12.2018
Adventní prohlídky