ÚvodO městěAktualityAktuality z městaZlou ženu zkrotí v Divadle Josefa Kajetána Tyla

Zlou ženu zkrotí v Divadle Josefa Kajetána Tyla

Foto: M. Root

Fotografie: M. Root

Slavnou Shakespearovu komedii Zkrocení zlé ženy v podání choreografky, libretistky a režisérky inscenace Aleny Peškové uvede v premiéře Divadlo J. K. Tyla v sobotu 17. listopadu ve Velkém divadle. Další reprízy se odehrají 22. listopadu a 6. a 30. prosince 2018.

William Shakespeare napsal divadelní hru Zkrocení zlé ženy v letech 1593 až 1594. Děj se odehrává v Padově a točí se kolem hubaté a nezvladatelné Kateřiny a její sestry, milé a poslušné Bianky, která se bude moci vdát až po sňatku své sestry.

Alena Pešková ve svém Zkrocení zlé ženy zavede diváky do 50. let 20. století. „Kromě toho, že se ocitneme v jiném čase, ale na témže místě, toho neupravuji mnoho. Samozřejmě, když se jedná o tanec, je nutné upravovat – redukovat zápletky, postavy a přizpůsobovat motivaci – a naopak ukazovat to, o čem se ve hře pouze hovoří. Ale myslím, že to bude na první zhlédnutí velmi rozpoznatelné Shakespearovo zkrocení,“ přibližuje své pojetí slavné hry Alena Pešková.

Foto: M. Root

V hlavní roli hádavé a tvrdohlavé Kateřiny se objeví Jarmila Hruškociová, jež se bude alternovat s Mami Hagihara. Jako Petruccio se představí Karel Audy, Gaëtan Pires a Richard Ševčík.

Autorem původní hudby je Jan Kučera, šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru. „Hned na prvních schůzkách jsme se s choreografkou Alenou Peškovou shodli na pojetí hravém, rozverném, vystihujícím různé šarvátky mezi temperamentními a výbušnými ženskými i mužskými postavami. Zvolil jsem proto hudební jazyk s výrazným rytmem, jazzovými prvky s překvapivými akcenty a synkopami, jsou zde groteskní až pitoreskní plochy. Zároveň se zde ovšem objeví několik hudebních témat, která jsou vyloženě smířlivá, přesně taková, jak by měla každá ostřejší výměna názorů mezi těmi tak odlišnými tvory, jakými jsou muž a žena, vždy končit,“ vysvětlil Jan Kučera.

Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje ve Smetanových sadech 16, nebo on-line na webových stránkách djkt.eu a v síti Plzeňské vstupenky.


Zveřejněno: 16. 11. 2018, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně


COVID-19

Informace o aktuálních opatřeních
Informace o očkování