ÚvodO městěAktualityAktuality z městaZemřel plzeňský rodák Vlastislav Toman, šéfredaktor časopisu ABC a tvůrce komiksů

Zemřel plzeňský rodák Vlastislav Toman, šéfredaktor časopisu ABC a tvůrce komiksů

Ve věku nedožitých 93 let zemřel plzeňský rodák Vlastislav Toman, který byl u zrodu populárního časopisu ABC, v jehož čele stál několik desítek let. Byl také autorem desítek komiksových seriálů, například O Kruanovi a Malém bohu, Strážci, Příběhy psané střelným prachem a dalších.

Vlastislav Toman (zdroj fotografií: comixzone.cz, citarny.cz)

Vlastislav Toman (zdroj fotografií: comixzone.cz, citarny.cz)

Vlastislav Toman se narodil v Plzni 17. července 1929. Vystudoval elektrotechnickou průmyslovku. Po dokončení studia po druhé světové válce nastoupil do plzeňské Škodovky. Poprvé publikoval krátkou povídku v časopise Vpřed v roce 1948. V letech 1953 až 1956 byl kulturním redaktorem časopisu Rudá zástava a v roce 1956 pomáhal zakládat časopis ABC. Za jeho působení bylo ABC největším časopisem pro mládež. V letech 1959–1991 byl jeho šéfredaktorem.

„Tenkrát, v roce 1956, měl kupodivu Český svaz mládeže a Pionýr dobrý nápad, že kromě časopisu Věda a technika mládeže, který byl určen středoškolákům a učňům, by mohl vycházet i podobný časopis pro děti. Já se tehdy přihlásil, byl jsem přijat, a tak jsem časopis spolu s dalšími kolegy začal připravovat. První číslo vyšlo v roce 1957. V ABC jsem tedy byl pětatřicet let. Neexistoval u nás tehdy časopis určený dětem, který by se speciálně a srozumitelně věnoval technice, vědě i přírodě. A zároveň nebyl povrchní. V tom jsme byli unikátní vlastně i za hranicemi. Časopis měl skvělý kolektiv interních i externích spolupracovníků, kteří stále přicházeli s něčím novým. Asi tohle všechno způsobilo, že se ABC stalo takovou legendou,“ vyprávěl Vlastislav Toman v den svých 90. narozenin, kdy se v Polanově síni Knihovny města Plzně konala výstava, která představila jeho tvorbu.

Vlastislav Toman (zdroj fotografií: comixzone.cz, citarny.cz)

Nechyběly ani ukázky z jeho komiksových děl, která vycházela časopisecky i knižně. Velmi populární byl Tomanův komiks Strážci. „Jsou to příběhy, které jsem napsal podle naší klukovské party z plzeňského Petrohradu. Staly se sice ve 40. letech minulého století, ale já jsem je aktualizoval do doby, v níž aktuálně žili jejich čtenáři. Odehrávají se od 60. do 80. let minulého století. Ten plzeňský Petrohrad je teď už jiný. Já ještě zažil, když se ve Chvojkových lomech těžil kámen. Teď už tam je park,“ vzpomínal Vlastislav Toman na své dětská léta v Plzni.

Vlastislav Toman byl stále aktivní, pracoval na komiksech, připravoval výstavy, jezdil na besedy. Jak sám říkal, byl každou chvíli v Plzni. Do rodného města přijížděl na schůze Střediska západočeských spisovatelů, za příbuznými i za spolužáky z elektrotechnické průmyslovky. Spolupracoval s plzeňským kreslířem Petrem Šrédlem.

Text: Hana Josefová


Zveřejněno: 13. 5. 2022, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Do práce na kole se otevře v novém okně
1.5. - 31.5.2022
Do práce na kole
Web Inovujeme Plzeň se otevře v novém okně
2.6. - 4.6.2022
Inovujeme Plzeň
Webová prezentace Loutkové Slovany se otevře v novém okně
4.6. - 4.6.2022
Loutkové Slovany
Webová prezentace Folklorní festival se otevře v novém okně
8.6. - 12.6.2022
Folklorní festival

Pomoc Ukrajině
Допомога Україні


Informace pro občany Ukrajiny
Veřejná sbírka Pomáhající Plzeň