ÚvodO městěAktualityAktuality z městaZemřel lékař, vynálezce i překladatel Mojmír Petráň

Zemřel lékař, vynálezce i překladatel Mojmír Petráň

Mojmír Petráň byl muž, který naučil mikroskop vidět do živé hmoty, a také protinacistický bojovník, vynálezce, vysokoškolský pedagogpřekladatel poezie. Od 60. let minulého století byl spojen s Plzní, kde žil a působil na lékařské fakultě. Zemřel ve věku 99 let 13. srpna 2022.

Mojmír Petráň (zdroj foto: Paměť národa)Mojmír Petráň se narodil 28. března 1923 v Praze na Žižkově. Uprostřed války v roce 1942 odmaturoval. Ze zdravotních důvodů ale nemohl narukovat, a tak nastoupil do továrny ve Kbelích, kde se vyráběly telekomunikační přístroje pro wehrmacht. Zároveň se díky spolužákovi dostal do ilegální organizace Hnutí za svobodu. V práci navštěvoval kurz, kde se učila matematika, fyzika, elektrotechnika a radiotechnika, a znalosti, které získal, využíval i v odboji. Z nakradených německých součástek postavil několik kapesních vysílačů a přijímačů. Během květnového povstání postavil v bytě své tety na Starém Městě velkou vysílačku.

Po válce vystudoval medicínu a v roce 1960 získal na plzeňské lékařské fakultě docenturu. Spolu se dvěma kolegy napsal odbornou knihu Elektrofyziologické metody v biologickém výzkumu, která byla přeložena do řady světových jazyků a Mojmíru Petráňovi umožnila vycestovat v roce 1964 do Spojených států. Právě v USA ho napadla idea konfokálního mikroskopu, který dokáže zkoumat děje v živém těle. První prototyp mikroskopu zkonstruoval spolu s Milanem Hadravským v Plzni roku 1965 a patentoval roku 1967. Jejich vynález znamenal průlom v mikroskopii životních dějů. Protože se ale po roce 1968 Mojmír Petráň stal režimu nepohodlným, neboť sympatizoval s proreformními politiky, převratný mikroskop vyrábělo téměř ‚na koleni‘ JZD Komorno u Blovic.

V roce 1989 odešel Mojmír Petráň do důchodu, věnoval se psaní odborných článků, překladům poezie i odborných knih, občas vyučoval. Žil v rodinném domku na Roudné.

Editace textu dle Paměti národa: Hana Josefová


Zveřejněno: 17. 8. 2022, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Webová prezentace se otevře v novém okně
23.9. - 28.9.2022
Finále Plzeň

Pomoc Ukrajině
Допомога Україні


Informace pro občany Ukrajiny
Veřejná sbírka Pomáhající Plzeň