ÚvodO městěAktualityAktuality z městaVýstava připomíná Československou obrněnou brigádu

Výstava připomíná Československou obrněnou brigádu

Fotografie z výstavy: M. Pecuch

Fotografie z výstavy: M. Pecuch

Součástí Slavností svobody, které se konají v Plzni od pátku 3. do pondělí 6. května, je venkovní výstava Z Dunkirku do Plzně ve Smetanových sadech věnovaná Československé samostatné obrněné brigádě. V roce 75. výročí otevření druhé fronty ve francouzské Normandii si touto výstavou Plzeň připomíná roli zahraniční vojenské jednotky ve Velké Británii, jejíž bojové nasazení je spojeno s normandským přístavem Dunkerque (Dunkirk). Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 2. května, lidé si ji mohou prohlédnout do 30. května.

„Jsem rád, že nezapomínáme na aktivity vojáků, kteří sloužili v zahraničních pozemních jednotkách. Děkuji autorům výstavy za to, že nám připomínají jejich zásluhy, na které můžeme být hrdí,“ uvedl při zahájení výstavy plzeňský primátor Martin Baxa.

„Boje Čechoslováků u Dunkirku se měnily mezi klidnými obdobími a prudkými střety. K jednomu z největších útoků, a pro naše vojáky byl úspěšný, došlo 28. října 1944. V obléhání pevnosti ale Němci kapitulovali až 9. května 1945, po celkové kapitulaci německé armády,“ připomíná autor výstavy Ivan Rollinger.

Část expozice je věnována takzvanému zvláštnímu kombinovanému oddílu, který byl z jednotky uvolněn v počtu zhruba 140 mužů a přidělen do 3. armády generála Pattona. Do Plzně dorazil 7. května 1945 a po dohodě s americkým velitelstvím byl umístěn v Kyšicích.

Ivan Rollinger připomněl, že Slavnosti svobody navštíví letos i jeden z příslušníků této brigády, dvaadevadesátiletý Josef Švarc, který se účastnil obléhání přístavu Dunkirk. Patřil tam tehdy k nejmladším vojákům.

Historii brigády bude v rámci Slavností svobody věnována i tradiční soutěž pro rodiny s dětmi. Je připravena na sobotu 4. května od 10 do 17 v trase od kempu za Plazou přes nábřeží řeky Mže, Rooseveltův most až na náměstí Republiky.

Text: Marie Fialová


Fotogalerie

Zveřejněno: 3. 5. 2019, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Webová prezentace festivalu Divadlo se otevře v novém okně
15.9. - 23.9.2021
Festival Divadlo
Web Finále Plzeň se otevře v novém okně
24.9. - 29.9.2021
Finále Plzeň
Web Inovujeme Plzeň se otevře v novém okně
30.9. - 1.10.2021
Inovujeme Plzeň
Web Dronfest se otevře v novém okně
2.10. - 3.10.2021
Dronfest

COVID-19

Informace o aktuálních opatřeních
Informace o očkování