ÚvodO městěAktualityAktuality z městaVodárna Plzeň radí, jak ochránit vodoměry před mrazem

Vodárna Plzeň radí, jak ochránit vodoměry před mrazem

Plzeňská vodárna doporučuje svým zákazníkům zkontrolovat a zabezpečit v zimním období vodoměry, přijatá jednoduchá opatření mohou zabránit mnohatisícovým škodám. Nebezpečí hrozí zejména na chatách a chalupách bez celoročního provozu, kde majitelé dlouho nemusí zjistit, že jim nemovitost zaplavila voda.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

„Právě nyní je nejvyšší čas zkontrolovat a zabezpečit vodoměr a postarat se, aby zařízení nepoškodil mráz. Vytékající voda totiž může značně poškodit nejen samotný vodoměr, ale majetek v celém objektu. Chránit vodoměr před poškozením je ze zákona povinností odběratele,“ uvedla Dana Veselá z Vodárny Plzeň.

Doporučení vodárny jsou následující. „Tam, kde jsou vodoměry umístěny ve venkovních šachtách, je třeba dbát na to, aby prostor nemohl být zaplaven povrchovou vodou. Doporučujeme uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit. Pokud je rozvod opatřen uzávěrem před i za vodoměrem, necháme uzávěr za měřidlem otevřený a sestavu obalíme izolační vrstvou, třeba polystyrenem. Nevhodné jsou různé deky a další textilie.“

Vodoměry uvnitř objektů je nejlepší ochránit tak, že majitel uzavře přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustí.

Zámrzná hloubka je asi 1,5 metru pod povrchem země. Do této hloubky by vodoměr teoreticky zamrznout neměl, pro jistotu je ale dobré ho stejně ochránit.

Editace textu: Eva Kriegerová


Zveřejněno: 24. 11. 2021, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web akce Smetanovské dny se otevře v novém okně
3.3. - 24.3.2022
Smetanovské dny
Web akce Hudební ceny Žebřík se otevře v novém okně
1.4. - 1.4.2022
Hudební ceny Žebřík

COVID-19

Informace o aktuálních opatřeních
Informace o očkování