ÚvodO městěAktualityAktuality z městaVe čtvrtek se otevřou obchody, služby, končí zákaz nočního vycházení

Ve čtvrtek se otevřou obchody, služby, končí zákaz nočního vycházení

Od čtvrtka 3. prosince 2020 se přesune Česká republika z režimu 4 do režimu 3 protiepidemického systému PES. Vláda ČR o tom jednohlasně rozhodla na nedělním jednání 29. listopadu. S omezeními se budou moci otevřít obchody, služby i restaurace. Bude zrušeno omezení vycházení, znovu se začne prodávat v neděli. Nedělí 29. listopadu se naplnila podmínka setrvání sedmi dní České republiky v jednom pásmu rizika. Původně bylo v plánu rozvolnění od pondělí, odklad čtyř dnů dle ministra zdravotnictví Jana Blatného pomůže k přípravě podniků k otevření. Index systému PES je na hodnotě 57. Školy od pondělí 30. listopadu fungují v režimu již dříve oznámeného, dle čtvrtého stupně systému PES. Nová opatření platí pro celou zemi.

 • Stravovací zařízení se budou moci znovu otevřít ve čtvrtek. V provozu mohou být od 06:00 do 22:00 hodin. Budou smět naplnit kapacitu na 50 procent, u stolu budou sedět maximálně čtyři lidi. V nákupních centrech se mohou otevřít stravovací zóny, restaurace v nich mohou vydávat jídlo přes okénko s sebou.
 • Všechny obchody a nákupní centra se mohou otevřít. Platí omezení plochy na zákazníka, zkoušené oděvy nemusí být v izolaci. Končí zákaz nedělního prodeje. V obchodě musí mít zákazník 15 metrů čtverečních provozní plochy. Dětské koutky v obchodních centrech zůstanou zavřené.
 • Všechny služby mohou obnovit provoz ve čtvrtek.
 • Personál ve službách musí používat roušku či respirátor. Vláda nenařídila dvojitou ochranu obličeje, tedy současné použití štítu. Ve službách stejně jako v dalších provozech platí omezení jeden klient na 15 metrů čtverečních provozní plochy. Děti do 15 let by se neměly do počtu zákazníků započítávat. Lidé musí zároveň dodržovat dvoumetrové odstupy, a to i v čekárnách.
 • Od čtvrtka se ruší zákaz nočního vycházení, který byl od 23:00 do 5:00 hodin.
 • Od čtvrtka jsou v provozu také fitness centra, bazény a posilovny. Fungují ve stejném režimu, jaký je nastavený v obchodech – tedy jeden člověk na patnáct metrů čtverečních. Skupinové fitness lekce budou v režimu 9+1. Všichni sportovci musí mít ve vnitřních prostorách nasazenou roušku. Výjimku budou mít pouze profesionální sportovci, kteří jsou pravidelně testováni.
 • Od čtvrtka se mohou ze čtvrtiny své kapacity otevřít muzea a galerie, na památky mohou skupiny do deseti lidí. Ve třetím stupni také mohou otevřít knihovny. Pro divadla a kina se ale s přechodem na třetí stupeň protiepidemického systému nic nemění, tam by diváci mohli přijít do hlediště nebo do kinosálu až s přestupem země do druhého stupně. Divadla mohou zkoušet a svá představení přenášet.
 • Venku se může sejít až 50 lidí místo současných šesti, uvnitř maximálně 10.
 • Končí zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech.
 • Povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a na vybraných veřejných místech zůstává.
 • Obnovují se ubytovací služby.
 • Na svatbách, pohřbech bude moci být maximálně 30 lidí.
 • Od 5. prosince jsou povoleny návštěvy v sociálních zařízeních.

Text: Adriana Jarošová


Zveřejněno: 3. 12. 2020, Adriana Jarošová

Tradiční akce města Plzně

Web Slavnosti svobody se otevře v novém okně
6.5. - 9.5.2021
Slavnosti svobody 2021

COVID-19

Informace o aktuálních opatřeních
Informace o očkování