ÚvodO městěAktualityAktuality z městaV pěti západočeských městech se začátkem listopadu uskuteční Juniorfest, po loňském úspěchu pokračuje i jeho on-line verze

V pěti západočeských městech se začátkem listopadu uskuteční Juniorfest, po loňském úspěchu pokračuje i jeho on-line verze

Na začátku listopadu se odehraje 14. ročník Mezinárodního filmového festivalu Juniorfest, který se zaměřuje na filmovou tvorbu pro děti a mládež. Diváci se do kinosálů v pěti městech Plzeňského kraje vrátí po dvou letech, loňský ročník se totiž musel vzhledem k pandemii uskutečnit on-line. Organizátoři pro jeho velký úspěch letos chystají hybridní variantu – týden fyzicky v kinech a k tomu deset dnů on-line. Kromě filmových projekcí se návštěvníci mohou těšit na workshopy, kreativní dílny a doprovodné akce.

Vizuál festivaluHlavní část programu je připravena od 5. do 11. listopadu 2021. Festivalovým centrem se stanou opět Domažlice, ale promítat se bude i v Plzni, Přešticích, Horšovském Týně a Dobřanech. Juniorfest každoročně navštěvují tisíce malých i velkých diváků, kteří na velkém plátně chtějí vidět nové i starší snímky.

Filmový program festivalu má tři soutěžní sekce. V kategorii filmů pro děti (5–11 let) bude například uvedena hravá adaptace oblíbené dánské klasiky Svět podle Bustera, dojemný rodinný film Spaceboy o plnění zdánlivě nemožného nebo nejnovější film Petra Oukropce Mazel a tajemství lesa.

Pro mládež (12–16 let) je připravené třeba nizozemské drama Remy a Juliyat, které moderním způsobem adaptuje shakespearovskou klasiku a zasazuje ji do laskavé vánoční atmosféry. Z animované tvorby se mohou diváci těšit na kanadský film Felix a poklad Morgäa nebo české Myši patří do nebe. Ještě před oficiální premiérou proběhne na Juniorfestu předpremiéra očekávané novinky režiséra Juraje Jakubiska Perinbaba a dva světy nebo prezentace pokračování televizní pohádky Tajemství staré bambitky 2.

Festival však není jen o filmech, ale také o hostech a doprovodném programu. Nejvyšší festivalové ocenění Zlatá rafička letos převezmou Petr NárožnýIvana Chýlková, které diváci mohou znát z řady oblíbených filmů. Předání cen tradičně proběhne v Erbovním sále Státního hradu a zámku Horšovský Týn. Perličkou letošního festivalu bude také vydání publikace o filmovém režisérovi a rodákovi z Dobřan Otu Kovalovi, který během normalizace natočil řadu filmů pro děti a mládež.

Desetidenní on-line verze festivalu odstartuje 12. listopadu, kdy bude možné zhlédnout exkluzivní výběr filmů na www.dafilms.cz.

Letošní ročník již doprovodily dvě speciální předpremiéry v Lochotínském amfiteátru – film Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel a dokument Olgy Malířové Špátové Karel.

Juniorfest je filmový festival pro děti a mládež, který se v Plzeňském kraji koná pravidelně od roku 2008. Jedná se o soutěžní festival zaměřený nejen na hranou a animovanou filmovou tvorbu, ale od roku 2017 i na tvorbu dokumentární. Současně přinesl ucelený industry program pro filmové profesionály. Festival každoročně navštěvuje přes 14 tisíc diváků.

Město Plzeň dlouhodobě Juniorfest podporuje prostřednictvím svých grantových programů.

Další informace jsou na:
www.juniorfest.cz

Editace textu: Eva Kriegerová


Zveřejněno: 14. 10. 2021, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně


COVID-19

Informace o aktuálních opatřeních
Informace o očkování