ÚvodO městěAktualityAktuality z městaStřechy plzeňských škol a školek se mohou zazelenat

Střechy plzeňských škol a školek se mohou zazelenat

Střechy plzeňských škol a školek se mohou zazelenat. Plzeň pomůže se statickým posudkem, projektem i samotnou realizací

Foto: V. Štaif (pro NF Zelený poklad)

Zelené střechy každým rokem nabývají na významu. Nejsou jen zpestřením, ale mnohdy i jedinou cestou, jak například zmírnit přehřívání tříd nad vstupní halou školy. Zlepšují mikroklima skrze vegetaci a celkově potřebné zadržování srážkové vody. Dalších benefitů je celá řada a u školských zařízení je to v neposlední řadě i význam vzdělávací.

Střechy plzeňských škol a školek se mohou zazelenat. Plzeň pomůže se statickým posudkem, projektem i samotnou realizací

Nadační fond Zelený poklad, zřízený městem Plzní, vyhlásil grantovou výzvu Ani kapka nazmar, která právě zelené střechy podporuje. „Prvním krokem je ale vždy statický posudek,“ řekl Václav Čubr ze sdružení ENVIC, které v této věci s fondem spolupracuje. „Právě teď nabízíme školkám a školám významnou pomoc. Na naše náklady jim zprostředkujeme statický posudek – zda a případně jaký druh zelené střechy bude možný. Následně je možné zažádat do zmíněné grantové výzvy na samotnou realizaci střechy, u větších projektů i po etapách. Je to velká příležitost i pro zřizovatele a střechy, které vyžadují rekonstrukci,“ doplnil Václav Čubr.

Střechy plzeňských škol a školek se mohou zazelenat. Plzeň pomůže se statickým posudkem, projektem i samotnou realizací

Nadační fond Zelený poklad vyhlásil již sedmým rokem výzvu Ani kapka nazmar na podporu projektů, které budou lépe hospodařit s dešťovou vodou. Jedná se nejen o zelené střechy, ale i o dešťové zahrady, vertikální zahrady, sběr a další využití dešťové vody. Žádoucí je, pokud jsou praktické realizace kombinované se vzdělávacími aktivitami. O dotaci ve výši až 300 tisíc korun mohou plzeňské školky, školy a spolky žádat opakovaně.

K možnému zajištění statického posudku se stačí ozvat na e-mail vaclav.cubr@envic.cz. Uzávěrka grantové výzvy na realizaci samotné střechy je pak 31. října 2022.

Více informací je na www.zelenypoklad.org.

Editace textu: Eva Kriegerová


 

Zveřejněno: 23. 6. 2022, Eva Kriegerová

Tradiční akce města Plzně

Web Pilsner Urquell se otevře v novém okně
7.10. - 8.10.2022
Pilsner Fest

Pomoc Ukrajině
Допомога Україні


Informace pro občany Ukrajiny
Veřejná sbírka Pomáhající Plzeň