ÚvodO městěAktualityAktuality z městaSkrytá řeč krajiny Plzeňského kraje se představuje v Kopeckého sadech

Skrytá řeč krajiny Plzeňského kraje se představuje v Kopeckého sadech

Před budovou konzervatoře v Kopeckého sadech v Plzni je do pátku 24. září 2021 k vidění nevšední výstava SKRYTÁ ŘEČ KRAJINY Plzeňského kraje. Ukazuje krásu krajiny a také širší souvislosti v ní. Historické, aktuální, ty, které můžeme vnímat našimi smysly i ty, kde je zapotřebí vnímání citové, intuitivní – naslouchat skryté řeči. Součástí projektu realizovaného Plzeňským krajem a sdružením ENVIC je i vydání stejnojmenné publikace a série netradičních videí.

Zdroj foto: Krajský úřad Plzeňského kraje

Zdroj foto: Krajský úřad Plzeňského kraje

V rámci výstavy se na dvaceti velkoformátových panelech může veřejnost těšit na krajinářsky zaměřený pohled na krásy Plzeňského kraje. „Na výstavě a posléze i v publikaci a videích uvidíte řadu i méně známých, ale možná, že o to zajímavějších míst a lokalit z našeho kraje, ale co je myslím ještě zajímavější, je způsob, jakým je naše krajina vnímána. Najednou si začnete všímat skrytých souvislostí a také toho, že to zdánlivě nejobyčejnější je vlastně nesmírně jedinečné a neopakovatelné,“ uvedl Jan Přibáň, vedoucí Odboru fondů a programů EU Krajského úřadu Plzeňského kraje, pod jehož odbor příprava a realizace výstavy spadá.

Obrazem i slovem se tématu řeči krajiny daleko obsáhleji věnuje právě publikace Skrytá řeč krajiny o osmdesáti stranách, která byla pokřtěna při zahájení výstavy radní Marcelou Krejsovou a Václavem Čubrem ze sdružení ENVIC vodou přímo ze Šumavy. Třetí součástí projektu je série videí stejného rázu.

Projekt vznikl ve spolupráci s plzeňským sdružením ENVIC. „V duchu současné rychlé a informační doby se i vnímání krajiny stává někdy více popisným než skutečně prožitým. Zprostředkovaně se seznamujeme s historií a charakteristikou místa, ale to, že v místě skutečně jsme, si mnohdy plně neuvědomujeme. Ani naši přítomnost v něm, ani místo samotné. Část poznání nám tak chybí. I tento projekt je zprostředkováním. Snaží se ale nabídnout impuls ke zpomalení a s vnímáním analytického rozumu rozvinout i vnímání citové, intuitivní. Naslouchat a porozumět skryté řeči krajiny,“ řekl za sdružení ENVIC, které za formou a obsahem výstavy stojí, Václav Čubr. „V neposlední řadě je snahou poukázat na zdánlivě obyčejnou krásu přírody, krajiny i naší historie vepsané v ní, která se nám ale v různých souvislostech pomalu vytrácí,“ dodal.

Celý projekt volně navazuje na v minulosti realizované projekty Krajiny památné a Proměny krajiny Šumavy a Českého lesa.

Editace textu: Adriana Jarošová


Zveřejněno: 13. 9. 2021, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Webová prezentace festivalu Divadlo se otevře v novém okně
15.9. - 23.9.2021
Festival Divadlo
Web Finále Plzeň se otevře v novém okně
24.9. - 29.9.2021
Finále Plzeň
Web Inovujeme Plzeň se otevře v novém okně
30.9. - 1.10.2021
Inovujeme Plzeň
Web Dronfest se otevře v novém okně
2.10. - 3.10.2021
Dronfest

COVID-19

Informace o aktuálních opatřeních
Informace o očkování