ÚvodO městěAktualityAktuality z městaS Viktorkou až na dřeň! Pomáhá celý kraj i město

S Viktorkou až na dřeň! Pomáhá celý kraj i město

Viktoria Plzeň ve spolupráci se svým dlouholetým partnerem Nadací pro transplantaci kostní dřeně představuje unikátní projekt, jehož cílem je rozšířit počet potenciálních dárců, kteří mohou někomu zachránit život. Záštitu projektu poskytli primátor města Plzně Roman Zarzycký a hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

S Viktorkou až na dřeň! Tak se jmenuje unikátní projekt, v jehož rámci chce FC Viktoria Plzeň oslovit všechny sportovní kluby i širokou veřejnost z Plzeňského kraje, získat tak nové členy registru dárců kostní dřeně, informovat o celé problematice a jít příkladem. „Naše úzká spolupráce s Nadací pro transplantaci kostní dřeně (NTKD) je dlouhodobá a nyní jsme se rozhodli opět spojit síly a pomoci. Do registru dárců tedy vstupují všichni naši hráči a následovat je budou i hráči mládežnických výběrů a zaměstnanci klubu. Zároveň hodláme všemi dostupnými kanály aktivovat a vyzvat kluby v Plzeňském kraji i širokou veřejnost. Společně máme ohromnou sílu, stejně jako v minulosti, pomoci dobré věci,“ řekl za Viktorii generální ředitel klubu Adolf Šádek.

Projekt S Viktorkou až na dřeň! získal záštitu primátora města Plzně Romana Zarzyckého. „Opět se ukazuje, že město Plzeň a Viktoria Plzeň jsou jeden tým. Osobně jsem moc rád, že můžeme spolupracovat nejen na úrovni sportu, ale i na projektu, který zachraňuje životy. I když je úspěch něco, co člověka vždy potěší, zdraví musí být vždy na prvním místě, a to přesně tenhle projekt potvrzuje. Je mi ctí nad ním převzít záštitu,” sdělil Roman Zarzycký.

Vizuál kampaně (zdroj: www.fcviktoria.cz)

Vizuál kampaně (zdroj: www.fcviktoria.cz)

„Nikdo z nás nemá tušení, kdy se sám ocitne v bezvýchodné situaci a jeho život bude záviset na jiném člověku, na jeho odhodlání a ochotě pomoci druhému. Zdraví a život člověka je to nejcennější, co máme společné a co bychom měli chránit bez ohledu na politické či jiné názory. A když už má plzeňský fotbal tak skvělé jméno a mnozí z hráčů i zaměstnanců klubu registr dárců podporují, považuji za skvělý a logicky další krok připojit se k takové akci. Pojďme společně nejen fandit sportu, ale také podpořit dárcovství kostní dřeně,“ vyzval hejtman Rudolf Špoták.

Přímo v Doosan Areně tak do registru dárců vstoupil už například Lukáš Kalvach, Adam Vlkanova či Jan Sýkora, který je zároveň tváří projektu. „Dneska jsem se přesvědčil, že opravdu stačí jen pár vteřin a můžete tím zvýšit naději někomu, kdo zrovna svádí ten nejtěžší životní souboj. Je to skvělý pocit, když můžete dát někomu naději na život,“ uvedl Jan Sýkora.

„Od Viktorky je to krásné gesto a z minulosti víme, že každá taková aktivita nám přináší stovky nových zájemců o vstup. Navíc se o problematice dárcovství mluví ve veřejném prostoru, což je nesmírně důležité. Právě osvěta a informovanost jsou základními předpoklady pro to, abychom registr dále budovali a rozšiřovali. Za všechny pacienty a lidi z nadace bych chtěl klubu za tuto skvělou aktivitu poděkovat,“ reagoval Pavel Jindra, předseda správní rady NTKD a primář hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

SPOLUPRÁCE FC VIKTORIA PLZEŇ A NTKD

Spolupráce trvá téměř 10 let. V roce 2018 se registrovali hráči A týmu a uskutečnila se unikátní dražba dresů týmů Ligy mistrů. Klub rovněž věnoval NTKD nadační tramvaj, která ji dva roky propagovala po Plzni. Za svou činnost byla Viktoria v roce 2019 vyznamenána čestným oceněním za největší nemateriální pomoc nadaci. Logo NTKD nosí hráči Viktorie již tradičně ve svých pohárových utkáních na mezinárodní scéně a při speciálních zápasech.

Lidem, kteří se chtějí zaregistrovat, musí být 18 až 35 let, musí mít dobrý zdravotní stav a vážit více než 50 kilogramů. Nutné také je, že v minulosti neprodělali žádné závažné onemocnění a trvale neužívají léky (nepočítá se antikoncepce a léky na sezonní alergie).

Vstupní proces spočívá pouze v krátkém vytření slin z dutiny ústní a vyplnění dotazníku.

Více informací na:
https://registr.kostnidren.cz

Editace textu: Barbora Hájková


Zveřejněno: 16. 3. 2023, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Smetanovské dny se otevře v novém okně
2.3. - 6.4.2023
Smetanovské dny
Web Jeden svět se otevře v novém okně
22.3. - 2.4.2023
Jeden svět
Web akce Hudební ceny Žebřík se otevře v novém okně
31.3. - 31.3.2023
Hudební ceny Žebřík