ÚvodO městěAktualityAktuality z městaPrvní výdejní bibliobox v Plzni už je v provozu. Funguje nonstop

První výdejní bibliobox v Plzni už je v provozu. Funguje nonstop

První výdejní bibliobox v Plzni už je v provozu. Funguje nonstop

Fotografie: B. Hájková

Obvodní knihovna Lochotín už provozuje první chytrý výdejní bibliobox v Plzni a čtenáři si tak objednané knihy mohou vyzvednout kdykoli bez ohledu na otevírací dobu. Samoobslužný box bude sloužit nejen čtenářům zaregistrovaným v lochotínské knihovně, ale využívat ho mohou i čtenáři ostatních provozů městské knihovny.

„Mám radost, že je připraven první výdejní bibliobox, jenž je pro čtenáře velkým přínosem. Funguje jednoduše, stejně jako třeba výdejní boxy e-shopů. Čtenáři si prostřednictvím svého on-line konta objednají knihy a informace o objednávce společně s kódem pro vyzvednutí pak obdrží e-mailem nebo SMS zprávou,“ vysvětlila radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.

První výdejní bibliobox v Plzni už je v provozu. Funguje nonstop

Knihovna města Plzně (KMP) se podle její ředitelky Heleny Šlesingerové inspirovala u Městské knihovny Klatovy v návaznosti na potřebu bezkontaktního půjčování knih během covidové pandemie. „Už existuje řada různých typů boxů, my jsme se ale rozhodli právě pro ten, který mají v Klatovech. Jde totiž o chytrý výdejní box plně propojený s knihovním systémem Tritius, ve kterém pracuje také KMP,“ popsala Helena Šlesingerová. Zmínila také, že knihovna na Lochotíně má k dispozici více než 61 tisíc svazků a lze zapůjčit knihy, mapy a audiovizuální média. „Jediné, co si lidé nemohou půjčit, jsou například deskové hry, které se do biblioboxu nevejdou,“ dodala ředitelka KMP.

První výdejní bibliobox v Plzni už je v provozu. Funguje nonstop

Použití výdejního knihoboxu je zpoplatněno, poplatek za vyzvednutí z jedné schránky je 10 korun. Výpůjční doba dokumentů půjčených prostřednictvím biblioboxu je 28 dní. Objednávku si uživatel musí vyzvednout během pěti dnů. Náklady na pořízení a instalaci činily 623 tisíc korun. KMP na něj získala dotaci od Ministerstva kultury ČR ve výši 308 tisíc korun. Zbytek nákladů bylo hrazeno z investičního fondu knihovny.

Text: Barbora Hájková


 

Zveřejněno: 31. 1. 2023, Eva Kriegerová

Tradiční akce města Plzně

Web Smetanovské dny se otevře v novém okně
2.3. - 6.4.2023
Smetanovské dny
Web Jeden svět se otevře v novém okně
22.3. - 2.4.2023
Jeden svět
Web akce Hudební ceny Žebřík se otevře v novém okně
31.3. - 31.3.2023
Hudební ceny Žebřík