ÚvodO městěAktualityAktuality z městaPremiéra Švandy dudáka pod plzeňským nebem bude v sobotu 29. června

Premiéra Švandy dudáka pod plzeňským nebem bude v sobotu 29. června

zkouška hry Švanda dudák (foto: A. Huclová)

zkouška hry Švanda dudák (foto: A. Huclová)

Divadelní léto pod plzeňským nebem se letos bude konat na scéně U Ježíška, kde nyní vrcholí zkoušky na sobotní (29. června) premiéru Švandy dudáka. V hlavní roli se představí Ondřej Rychlý, kterého doplní Martin Písařík, Michal Štěrba, Eliška Hanušová, tanečnice i skupinka romských dětí. Od 20. července festival šestkrát zopakuje loňskou úspěšnou inscenaci Cyrano s Michalem Dlouhým v režii Ivana Řezáče a nechybí ani zajímavý doprovodný program.

Pod názvem Švanda dudák uvádí Divadelní léto vlastní adaptaci Tylovy hry Strakonický dudák, autory adaptace jsou režisér Marek Němec a dramaturg Jiří Janků. Příběh plný fantazie, letní lehkosti i mírného nadpřirozena přenesli autoři do 90. let minulého století. „Půjdeme cestou určité modernity, jestli se tak dá mluvit o ,devadesátkách‘, jinak jsme ale opravdu tylovští. Josef Kajetán Tyl na nás bude navíc dohlížet z nedalekého Mikulášského hřbitova, což má pro mě dojemný podtext,“ řekl režisér Marek Němec.

Do hlavní role obsadil Marek Němec Ondřeje Rychlého, který se kvůli Švandovi učí už několik měsíců hrát na dudy. V dalších rolích se představí Martin Písařík jako Vocilka a Michal Štěrba jako Kalafuna. Švandovu věrnou Dorotku si zahraje studentka KALD DAMU Eliška Hanušová, jejího otce Trnku Tomáš Karger, který se představí i jako Alenoros a Tomáš. Klára Krejsová bude v roli Korduly, Kalafunovy ženy, matkou skupinky romských dětí, hraje ale také Lesanu a Zuliku. V obsazení Švandy dudáka nebudou chybět ani známé tváře z předchozích ročníků Divadelního léta Jana Kubátová jako Rosava a Tlumočnice a v dalších rolích Bronislav Kotiš, Antonín Procházka ml. a David Kubát.

Vstupenky na 12. ročník festivalu Divadelní léto se prodávají prostřednictvím sítě GoOut. Ceny vstupenek na inscenace hlavního programu Švanda dudák a Cyrano se pohybují od 250 do 550 Kč. Vyšší cena je pouze u vstupenek na premiéru Švandy dudáka, které exkluzivně zahrnují i pozvání na sklenku vína po skončení představení. Ceny vstupného na doprovodný program se pohybují od 100 do 550 Kč.

zkouška hry Švanda dudák (foto: A. Huclová)

Reprízy Švandy dudáka jsou naplánovány na 1. až 4. července a poté od 7. do 12. července, vždy od 20:30 hodin.

Cyrano se bude hrát ve dnech od 20. do 25. července od 20:30 hodin. Hlavní postavu stejně jako vloni ztvární Michal Dlouhý.

Doprovodný program festivalu nabídne v úterý 16. července Slam poetry Open Air a ve čtvrtek 18. července Improzápas, oba programy se budou konat na scéně U Ježíška.

Divadelní léto pod plzeňským nebem patří s téměř devíti tisíci diváky k největším open air divadelním akcím v republice. Divadelní scéna s hledištěm, které pojme na 500 diváků, vyrůstá každý rok v jiném prostoru. Od roku 2008 festival připravuje vždy jednu původní inscenaci, kterou zasazuje do kulis širšího centra města. Jednou z nejúspěšnějších inscenací v historii festivalu byl loňský Cyrano s Michalem Dlouhým.


 

Zveřejněno: 26. 6. 2019, Adriana Jarošová

Tradiční akce města Plzně

Web Čistá Plzeň se otevře v novém okně
26.10. - 26.10.2019
Fest Čistá Plzeň
Webová prezentace akce se otevře v novém okně
28.10. - 28.10.2019
Plzeňské oslavy vzniku republiky
Přejdete na článek Plzeň si připomene 30. výročí listopadu 1989 velkým projektem Cesta svobody
17.11. - 17.11.2019
Cesta svobody