ÚvodO městěAktualityAktuality z městaPlzeňská výtvarnice Helena Vendová slaví životní jubileum výstavou

Plzeňská výtvarnice Helena Vendová slaví životní jubileum výstavou

Fotografie: V. Křivka

Fotografie: V. Křivka

V Galerii Jiřího Trnky na náměstí Republiky jsou k vidění práce plzeňské výtvarnice Heleny Vendové. Výběr dvou desítek jejich malířských děl představuje průřez tvorbou za uplynulých deset let. Výstava potrvá do 1. října.

„Název výstavy Heleny Vendové Ode zdi ke zdi je výrazem, jímž obecná čeština označuje náhlé proměny, ať již je vykonají jedinci nebo společnost. Zda je taková i tato výstava, mohou posoudit sami návštěvníci,“ řekla radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková, která se účastnila vernisáže.

Fotografie: V. Křivka

Výtvarnice před veřejnost předkládá obrazy z cyklu Staré zdi. „Zachycuje v nich fragmenty lidské práce i bytí,“ podotkla kunsthistorička a emeritní předsedkyně Unie výtvarných umělců (UVU) Plzeň Jana Potužáková.

Fotografie: V. Křivka

Helena Vendová se narodila v Plzni 8. srpna 1963, vystudovala Střední odbornou školu výtvarnou v Praze, pracuje jako grafička a vyučuje na ZUŠ Bedřicha Smetany. Zabývá se kresbou a malbou. Je členkou UVU Plzeň, v níž pracuje ve vedení a aktivně se, především jako kurátorka, podílí na její činnosti. Je také členkou Tvůrčí skupiny P 89. Má za sebou více než desítku samostatných výstav a řadu výstav kolektivních, je zastoupena například ve sbírkách Západočeské galerie v Plzni či v Artotéce města Plzně i v řadě soukromých sbírek u nás i v zahraničí.

Text: Hana Josefová


Zveřejněno: 13. 9. 2023, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Pilsner Urquell se otevře v novém okně
6.10. - 7.10.2023
Pilsner Fest

Doprava v Plzni


Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni