ÚvodO městěAktualityAktuality z městaPlzeňská pomoc pro Ukrajinu. Kam přispět, kde nabídnout ubytování? Kde hledat pomoc pro Ukrajince?

Plzeňská pomoc pro Ukrajinu. Kam přispět, kde nabídnout ubytování? Kde hledat pomoc pro Ukrajince?

 

Nejen město Plzeň, ale také Plzeňané projevují obrovskou solidaritu s Ukrajinci a chtějí darovat věci, nabídnout ubytování. Zapojují se i různé organizace v Plzni. Město Plzeň všem dárcům děkuje!

Pomoc města Plzně

Plzeň se intenzivně připravuje na přijetí válečných uprchlíků z Ukrajiny, chce jim zajistit komplexní podporu a pomoc. Zjistila už, že aktuální dostupnost pro ubytování uprchlíků je 700 míst, které by bylo možné ihned využít, řeší i další záležitosti, jež budou po příchodu ukrajinských občanů potřeba. Město registruje obrovskou vlnu solidarity, přichází nabídka nejrůznějších forem pomoci od jednotlivců i firem. Podle vedení Plzně je nyní zcela zásadní nastavit systém tak, aby řešil pomoc od chvíle, kdy váleční uprchlíci vstoupí na území ČR a vyberou si západočeskou metropoli. Z rozhodnutí ministerstva vnitra by v nejbližší době mělo pod taktovkou kraje vzniknout krajské asistenční centrum pomoci pro registraci cizinců, vyřizování jejich pobytů a podobně. Více ZDE.

Nabídka ubytování, materiální pomoci, dopravy, tlumočení – Pomáhej Ukrajině

Neziskové organizace pracující s migranty v České republice se spojily a vytvořily jedno centrální místo, kde lidé z celé země mohou nabídnout svoji pomoc. Některé nabídky budou přímo zveřejněny a mohou na ně reagovat ti, kdo pomoc potřebují. Ostatní nabídky budou zpracovány místními neziskovými organizacemi nebo obcemi. Více: www.pomahejukrajine.cz. Lidé na této stránce mohou nabídnout ubytování, tlumočení, materiální pomoc, dopravu, právní pomoc, psychologickou pomoc, doučování a jiné. Zároveň zde lidé budou moci reagovat na nabídku pomoci, tato možnost by měla být spuštěna v úterý 1. března.

Diecézní charita Plzeň

Diecézní charita Plzeň žádají občany o:

  • Potraviny (trvanlivé): konzervy, polévky (instantní), těstoviny, rýže, olej, mléko
  • Hygiena: mýdlo, šampon, kartáček na zuby, zubní pasta, toaletní papír, kapesníky, vlhčené ubrousky, jednorázové žiletky, holící strojky, pleny, tampóny, hřebeny, Bepanthen

Příjem pomoci je každý všední den od 9 do 15 hod na adrese Cukrovarská 16, Plzeň. Sledujte aktuální seznam potřebných věcí na webových stránkách www.dchp.cz nebo FB.

Potravinová banka Plzeň

V současnosti potřebuje Potravinová banka především: dětskou výživu (přesnídávky, kaše), konzervy, polévky, rýže, mléko, dětské pleny, mýdla, sprchové gely, šampony, prací prostředky. Darovat je možné každý všední den od 8 do 15 hodin na adrese Politických vězňů 5, Plzeň.

Skautský institut v Plzni

Od pondělí 28. února až do pátku 4. března přijímá Skautský institut v Plzni na Americké 29 materiální pomoc pro Ukrajinu, konkrétně:

1) léky a zdravotnické vybavení (především škrtidla, analgetika, obvazový materiál)
2) spacáky,
3) karimatky,
4) trvanlivé potraviny

Skautský institut žádá jen o výše vyjmenované věci. Sbírka začala již v minulém týdnu, z důvodu enormního zájmu pokračuje i tento týden. Maximum věcí se snaží dovést na Ukrajinu, je ale možné, že část také bude potřeba využít pro uprchlíky, kteří dorazí do České republiky.

Fakultní nemocnice Plzeň - humanitární sbírka

Seznam věcí: teplé oblečení – termoprádlo (dámské i pánské, velikosti L-XL), ponožky, rukavice, čepice, dále pak deky, karimatky a svítilny.

Jak věci zabalit? Do průhledného nepromokavého obalu viditelně označeného „FN Plzeň – Ukrajina“.

Kdy a kam věci přinést? Denně od 6 do 18 hodin na recepce Oddělení příjmu – na Lochotíně do vchodu C a na Borech do pavilonu 22.

Plzeňský Prazdroj - sbírka hmotné pomoci

Seznam věcí: deky, peřiny, polštáře, povlečení, spacáky, ručníky, věci denní potřeby - hygienické pomůcky pro ženy, pleny, kapesníky, trvanlivé potraviny, hračky, nádobí, léky na běžné nemoci

Kde: sběr věcí probíhá v kinosále v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje

Kdy: od 2. března každý pracovní den od 12 do 18 hodin

Sbírka pro Ukrajinu (Gymnázium na Mikulášském a Církevní gymnázium)

Studenti mají kontakty na samosprávu ve Lvovské oblasti, takže ví konkrétně, co potřebují a mají zajištěné autobusové dopravce, kteří věci na Ukrajinu doručí. Sbírka začala 28. února (bude otevřena do odvolání). Více informací a co je potřeba: www.facebook.com.

Český červený kříž, Plzeň

Český červený kříž, oblastní spolek Plzeň-město a Rokycany, pořádá sbírku zdravotnického materiálu – hotové obvazy, obinadla, elastická obinadla, sterilní čtverce, cívkové náplasti, šátky trojcípé, dlahy typu SAM, termofólie, izotermické fólie, zaškrcovadla (min. šíře 6 cm), rukavice vyšetřovací nesterilní (zdravotnické) v Ošacovacím středisku ČČK v Tylově 9, Plzeň v čase od 10 do 15 hodin každý všední den. Kromě zdravotnického materiálu sbírá hygienické potřeby (zubní pasty, kartáčky, šampony, mýdla, sprchové gely, dětské pleny, dámské hygienické vložky, pěny na holení, jednorázové holící strojky, vlhčené ubrousky, deodoranty, papírové kapesníčky, krémy na ruce, krémy na opruzeniny pro děti, ručníky, jednorázové přebalovací podložky. Z ostatních potřeb vybírají sušené mléko, přesnídávky, kojenecké lahve, dudlíky, teploměry, baterky a baterie.

Diecézní charita Plzeň

Pokud chcete nabídnout trvanlivé potraviny a oblečení, kontaktujte, prosím, Diecézní charitu Plzeň na e-mailu krize@dchp.charita.cz.

Diecézní charita Plzeň také hledá ubytování pro lidi prchající před válečným konfliktem na Ukrajině. Máte-li pro ně střechu nad hlavou, kontaktujte Terénní krizovou službu na čísle 777 167 004 nebo na e-mailu krize@dchp.charita.cz.

Domov – plzeňská hospicová péče

Organizace se zapojila do materiální sbírky pro Ukrajinu. Žádají o dětské pleny, dámské hygienické potřeby, vlhčené ubrousky, podložky, čisté teplé oblečení v dobrém stavu pro děti i dospělé, teplé deky, spací pytle, dětskou trvanlivou výživu, potravinové konzervy, nepoužité obvazy. Domov má zajištěný transport na hranice Ukrajiny, kde následuje další transport přímo k potřebným lidem do postižených oblastí. Z této pomoci organizace může zajistit také akutní pomoc pro uprchlé rodiny, které jsou a budou v Plzeňském kraji. Před přinesením věcí (Domažlická 261/74, Plzeň) je nutné se vždy domluvit na telefonu 733 300 455 v čase od 8 do 16 hodin v pracovní dny.

Nabídka ubytování pro ukrajinské uprchlíky – ministerstvo vnitra

Nabídku ubytování pro ukrajinské válečné uprchlíky lze zasílat na e-mail ubytovaniukrajina@suz.cz. Jedná se o adresu ministerstva vnitra, kam lidé mohou zasílat konkrétní nabídky, ideálně na ubytování hromadného typu se stravováním.

Možnost registrovat nabídky ubytování pro jednotlivce či rodiny je i na stránkách Uprchlíci vítejte, kterou provozuje Sdružení pro integraci a migraci (web: https://uprchlici-vitejte.cz).

Ministerstvo vnitra spustilo také nonstop infolinku ministerstva vnitra 974 801 802. Na linku mohou také volat ukrajinští občané, je zajištěno tlumočení. E-mail: ukrajina@mvcr.cz.

Informace pro ukrajinské občany

Ministerstvo vnitra zveřejňuje informace pro Ukrajince v jejich rodném jazyce na webu www.mvcr.cz.

Důležité odkazy

Informace pro občany Ukrajiny v jejich rodném jazyce nabízí web ministerstva vnitra: www.mvcr.cz.

Informace v souvislostí s invazí Ruska na Ukrajinu nabízí web Vlády České republice: www.vlada.cz.

Text: Adriana Jarošová


Zveřejněno: 4. 3. 2022, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Finále Plzeň se otevře v novém okně
22.9. - 27.9.2023
Finále Plzeň
Web Pilsner Urquell se otevře v novém okně
6.10. - 7.10.2023
Pilsner Fest

Doprava v Plzni


Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni