ÚvodO městěAktualityAktuality z městaPlzeň uctila památku Josefa Hlavatého

Plzeň uctila památku Josefa Hlavatého

Město Plzeň uctilo památku svého rodáka Josefa Hlavatého, který se 20. ledna 1969 krátce po 20. hodině polil petrolejem a zapálil. Svůj čin spáchal jen pár dnů poté, co se v Praze pokusil upálit student filozofie Jan Palach. Oba dva na následky svých činů o pár dnů později zemřeli.

Pietní akt (foto: M. Pecuch)

Pietní akt (foto: M. Pecuch)

Životní osud Josefa Hlavatého si město připomíná pravidelně od roku 2019. I dnes byla proto položena květina u pomníku na náměstí T. G. Masaryka přesně v místech, kde se tento hrůzný čin odehrál.

Pětadvacetiletý rodák z Křimic Josef Hlavatý utrpěl popáleniny druhého stupně na téměř 70 procentech povrchu těla. Po převozu do vojenské nemocnice byl při vědomí a podle dostupných zdrojů během ošetřování lékařům stále opakoval, že: „… čin spáchal na protest proti tomu, že jsou zde Rusové“. Tehdejší komunistický režim se však snažil, aby se na tuto událost zapomnělo. Josef Hlavatý sice čelil v lednu 1969 osobním problémům, je ale historicky prokázáno, že se v srpnu 1968 účastnil protestů před budovou tehdejšího Československého rozhlasu. Byl tedy jedním z Plzeňanů, kteří vytvořili lidský řetěz, bránili obsazení rozhlasu okupačními vojsky a snažili se co nejdéle udržet nezávislé svobodné vysílání.

Text: Eva Kriegerová


Zveřejněno: 20. 1. 2023, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Smetanovské dny se otevře v novém okně
2.3. - 6.4.2023
Smetanovské dny
Web akce Hudební ceny Žebřík se otevře v novém okně
31.3. - 31.3.2023
Hudební ceny Žebřík