ÚvodO městěAktualityAktuality z městaPlzeň se dala na městské včelaření, na střeše radnice má dva úly

Plzeň se dala na městské včelaření, na střeše radnice má dva úly

Včelí úly na střeše radnice (foto: A. Jarošová)

Včelí úly na střeše radnice (foto: A. Jarošová)

Město Plzeň instalovalo na střechu své radnice na náměstí Republiky dva včelí úly, reaguje tak na fakt, že je populace včel v posledních letech čím dál více ohrožována. Pokud se projekt osvědčí, není vyloučeno, že město úly s včelami rozšíří i na jiné budovy svého magistrátu.

„Nejenom na venkově se dají chovat včely. Městské včelaření je v posledních letech oblíbeným prvkem,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa.

Městské prostředí je pro včely překvapivě vhodným, poněvadž skýtá rozmanitost kvetoucích stromů a keřů v parcích, která se v historické části Plzně nachází v sadovém okruhu centra. Vedle opylení vegetace včely produkují mnoho pro lidské zdraví prospěšných produktů, a to med, propolis či včelí kašičku. Přesto je populace včel v posledních letech ohrožena pesticidy, onemocněními včel a jinými riziky.

„Myšlenku instalovat dva včelí úly na střechu plzeňské radnice na náměstí Republiky jsme měli již delší dobu. Nicméně podmínkou tohoto kroku byla instalace vzduchotechniky v jednacím sále zastupitelstva a související možnost omezení větrání okny. Nápad „včelařit na radnici“ si vzal za svůj náš bývalý magistrátní kolega, včelař. Ten zajistil umístění včelstev a aktuálně se o včely rovněž stará,“ vysvětlil Petr Triner, ředitel Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně.

„Pokud budou pro včely vhodné podmínky, především v podobě počasí, může se radnice těšit na svůj první stočený med již v příštím roce. Výsledné produkty budou sloužit k prezentačním účelům radnice,“ doplnil primátor Martin Baxa.

Včelí úly na střeše radnice (foto: A. Jarošová)

Text: Eva Barborková


Zveřejněno: 16. 9. 2019, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Čistá Plzeň se otevře v novém okně
26.10. - 26.10.2019
Fest Čistá Plzeň
Webová prezentace akce se otevře v novém okně
28.10. - 28.10.2019
Plzeňské oslavy vzniku republiky
Přejdete na článek Plzeň si připomene 30. výročí listopadu 1989 velkým projektem Cesta svobody
17.11. - 17.11.2019
Cesta svobody