ÚvodO městěAktualityAktuality z městaPlzeň chce pomoci dlužníkům využít Milostivé léto, kampaň spustily i neziskové organizace

Plzeň chce pomoci dlužníkům využít Milostivé léto, kampaň spustily i neziskové organizace

Plzeň chce pomáhat svým občanům, aby se zbavili dluhů. Začíná je intenzivně informovat o možnosti, již přináší nový zákon označovaný jako Milostivé léto. Ten odpustí úroky či penále těm, kteří jsou v exekuci kvůli dluhu vůči veřejnoprávní instituci, tedy kromě úřadů například i vůči dopravnímu podniku, energetikům, vodárně, knihovně, městské policii a podobně. Pokud dotyčný zaplatí dluh spolu s poplatkem exekutorovi ve výši 908 korun mezi 28. říjnem 2021 a 28. lednem 2022, dostane šanci znovu začít normální život. Plzeň se tak snaží být aktivní a nápomocná, proto například už nyní začíná posílat dopisy všem, kteří dluží městu na nájemném. Lidi informuje, kolik dluží i jak postupovat, aby dluh smazali. Pomáhají i neziskové organizace, například Člověk v tísni i Tady a teď už spustily informační kampaně a otevírají poradny.

„Setkáváme se s případy, kdy se dotyčný třeba i jen kvůli několikasetkorunovému dluhu dostane do exekuce a počáteční částka tak dosáhne neskutečných rozměrů, což není schopen splácet. Tím se ocitá v uzavřeném kruhu, z něhož nedokáže vystoupit. Nový zákon vnímáme jako šanci na restart, jako neuvěřitelnou příležitost pro tyto osoby a chceme, aby věděly, že takovou možnost mají. Chceme být v tomto proaktivní,“ vysvětlil radní města Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou, sociální začleňování a nakládání s majetkem David Šlouf.

Ten má ve své gesci bytový odbor magistrátu, například právě na něm proto nyní začínají připravovat dopisy s informací pro všechny, kteří městu dluží na nájemném. „Dozvědí se, jak mohou oddlužení využít, co přesně mají udělat, co a jak zaplatit, případně na koho se obrátit s žádostí o radu,“ doplnil David Šlouf.

Velmi aktivní jsou v Plzni neziskové organizace. Například Člověk v tísni, z jehož podnětu se podařilo zákon prosadit, už spustil informační kampaň ve veřejném prostoru a také oslovil zástupce všech obcí s rozšířenou působností v Plzeňském kraji. „Obcím nabízíme konzultace, jak postupovat. Kromě toho máme otevřenou poradnu každé úterý od 9 do 17 hodin na adrese Mikulášské náměstí 17,“ uvedl Jakub Paleček, ředitel plzeňské pobočky Člověk v tísni, jež také pomáhá proškolovat další neziskové organizace v Plzeňském kraji, jak pracovat v tomto s dlužníky.

Informační kampaň v rodinách, v nichž působí, už spustila Společnost Tady a teď. Ta také otevírá speciální poradnu pro veřejnost. „Jsme připraveni každého tím procesem provést, tedy pomoci mu zjistit přesnou výši dluhu, kontaktovat exekutora, vyřídit formuláře a podobně. Do poradny na adrese našeho sídla v sadech Pětatřicátníků 27 mohou lidé přijít každou středu od 9 do 11 hodin, kromě toho mohou volat na číslo 775 725 420, nebo se nám i ozvat na náš facebookový profil,“ uvedla Tereza Dvořáková z Tady a teď. Jen mezi klienty společnosti je podle jejích slov několik desítek lidí, jimž Milostivé léto může pomoci zbavit se dluhů. „Nejčastěji se dotyční dostali do exekuce kvůli dluhu dopravnímu podniku, kvůli dluhu na zdravotním pojištění či nezaplacením regulačních poplatků fakultní nemocnici,“ doplnila Tereza Dvořáková.

Text: Eva Barborková


 

Zveřejněno: 6. 10. 2021, Adriana Jarošová

Tradiční akce města Plzně

Web Industry Open se otevře v novém okně
20.5. - 19.8.2023
Industry Open
Web se otevře v novém okně
9.6. - 11.6.2023
Historický víkend

Doprava v Plzni


Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni