ÚvodO městěAktualityAktuality z městaNovoroční samička šimpanze dostala jméno Caila

Novoroční samička šimpanze dostala jméno Caila

Křtiny samičky šimpanze učenlivého (fotografie: M. Pecuch)

Křtiny samičky šimpanze učenlivého (fotografie: M. Pecuch)

Jméno Caila obdržela v pátek 7. února při svých křtinách samička šimpanze učenlivého, jež se narodila v Zoologické a botanické zahradě města Plzně na Nový rok. Caila ve svahilštině znamená čistá, čirá, přírodní. Kmotrem malé Caily se stal primátor města Martin Baxa, který na křtiny přišel s darem pro malou samičku – balíkem ovoce, čerstvého i sušeného, a semínky.

Křtiny samičky šimpanze učenlivého (fotografie: M. Pecuch)

„V naší krásné zoo jsme se na Nový rok dočkali mimořádně vzácného přírůstku – mláděte šimpanze učenlivého. Jedná se o ojedinělý přírůstek v rámci České republice. V plzeňské zoo se můžeme těšit ze vzácných přírůstků díky skvělému týmu chovatelů, kteří mají vynikající odborné znalosti a k tomu berou své povolání jako poslání a s veškerou láskou k živým tvorům se starají o naše zvířata. Malé Caile především přeji, aby se jí u nás líbilo,“ řekl při křtinách primátor města Martin Baxa.

Křtiny samičky šimpanze učenlivého (fotografie: M. Pecuch)

Caila se narodila 1. ledna 2020 samici Zedonje (25 let), která pochází z nizozemského Arnhemu, a samci Baskovi (27 let). Dle ošetřovatelů se malému šimpanzovi  velice daří. Protože nechávají odchov zcela přirozený, doposud nevědí ošetřovatelé, kolik přesně váží. Odhadují, že malá Caila má 2,5 až 3 kilogramy. Pro Zedonji se jedná o první mládě, o nějž se vzorně stará. Do současnosti se samička držela pouze na matčině těle. Je plně kojená a tuhou potravu ještě nezkusila.

V plzeňské zoo žije skupina šesti šimpanzů – čtyři dospělé samice, jeden samec a mládě Caila. Šimpanzi se v lidské péči mohou dožít až 50 let.

Šimpanze chová plzeňská zoo od roku 1964. Do roku 2000 byli chováni pouze v páru v kleci, krátké přerušení chovu šimpanzů nastalo v letech 1984 až 1987. Velmi populárním šimpanzem byl samec Tonda (1964–1984). První mládě šimpanze Alan se v Plzni narodilo v roce 1978, z důvodu nemoci zemřelo v roce 1980. V roce 2003 se narodila samice Bamia, jedná se o jediný úspěšný odchov šimpanze v plzeňské zoo. Ta nyní žije ve Francii a sama je již matkou.

„V loňském roce se nám podařilo vytvořit návštěvnický rekord v celé 94 leté historii plzeňské zoo. Zavítalo k nám více než půl milionu návštěvníků. Jsme 14. nejnavštěvovanějším turistickým cílem v České republice. I v letošním roce chystáme vylepšení zázemí. Do konce roku zrekonstruujeme výběh pro lvy berberské, který jsme otevřeli v roce 2002. Úpravy musíme provést kvůli zpřísněným pravidlům pro chov velkých šelem,“ řekl ředitel zoologické zahrady Jiří Trávníček.

Text: Adriana Jarošová


Fotogalerie

Zveřejněno: 10. 2. 2020, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Webová prezentace Smetanovské dny se otevře v novém okně
27.2. - 26.3.2020
Smetanovské dny
Web Hudební ceny Žebřík se otevře v novém okně
13.3. - 13.3.2020
Hudební ceny Žebřík
Webová prezentace Blik Blik se otevře v novém okně
27.3. - 28.3.2020
Blik Blik
Web Slavnosti svobody Plzeň se otevře v novém okně
1.5. - 6.5.2020
Slavnosti svobody