ÚvodO městěAktualityAktuality z městaNovinkou sezony bude prohlídka katedrály sv. Bartoloměje s podkrovím

Novinkou sezony bude prohlídka katedrály sv. Bartoloměje s podkrovím

V historickém centru Plzně se i letos budou konat pravidelné tematické komentované prohlídky, které pořádá organizace Plzeň-TURISMUS prostřednictvím svého Turistického informačního centra. V květnu se uskuteční trasa Osvobození 1945, naplánovaná při příležitosti květnových Slavností svobody, a v červnu pak prohlídka zrekonstruované katedrály sv. Bartoloměje včetně podkroví.

Zdroj foto: Plzeň-TURISMUS

Zdroj foto: Plzeň-TURISMUS

„Letos jsem se rozhodli připojit k oslavám osvobození speciální prohlídkou, která veřejnost seznámí se zajímavostmi spojenými s touto pro Plzeň velmi důležitou historickou událostí,“ uvedla Jaroslava Panušková z organizace Plzeň – TURISMUS. „Během prohlídky se návštěvníci dozvědí nejen historická data, ale i zajímavosti a perličky, o kterých se v učebnicích nepíše. Třeba to, o jakou vzdálenost byla po náletu 17. dubna 1945 posunuta kopule budovy hlavního vlakového nádraží nebo kolik děr po střelách z kulometu Browning restaurátoři při rekonstrukci katedrály sv. Bartoloměje v 90. letech nalezli v místě hodin na věži,“ přiblížila.

Prohlídky se budou konat od čtvrtka 6. do neděle 9.  května. Ve čtvrtek a v pátek se začne v 16.00, o víkendu vždy v 10.00 a v 15.00. Celý výklad se bude odehrávat ve venkovním prostoru a kapacita každé prohlídky bude vzhledem k epidemiologické situaci omezena na 10 účastníků. Kvůli tomu je nutné si předem zakoupit vstupenku na www.plzenskavstupenka.cz. Vstupenka opravňuje také k bezplatné návštěvě muzea Patton Memorial Pilsen, a to až do 31. prosince 2021. Další termíny budou přidány podle zájmu. Pokud se z důvodu nařízení vlády prohlídky neuskuteční, vstupné bude vráceno v plné výši.

Od června budou několikrát týdně probíhat komentované prohlídky interiéru katedrály sv. Bartoloměje, která se dočkala své největší a nejnáročnější rekonstrukce po sto letech. Největším lákadlem bude prohlídka věže s podkrovím, kam se v minulosti návštěvníci nedostali. Bude zde zároveň vybudována nová expozice.

Dalšími prohlídkami, které budou v nabídce od červnu do září, jsou dětmi oblíbené Báje a pověsti plzeňské a prohlídky Za tajemstvím výzdoby plzeňských domů a Židovská Plzeň. „Chybět nebude ani žádaná trasa Židovská Plzeň, která návštěvníky provede poutavými osudy různých osobností, slavných i těch méně známých, a zavede je kromě nádherné Staré synagogy také do Loosových interiérů. Tato prohlídka patří k našim nejúspěšnějším. V loňském roce byla pokaždé vyprodaná, proto jsme ji do nabídky zařadili i letos,“ doplnila Jaroslava Panušková.

Vstupenky na všechny prohlídky je možné zakoupit online prostřednictvím Plzeňské vstupenky či osobně v Turistickém informačním centru umístěném vedle radnice, až to situace dovolí. Termíny jsou plánované na celé léto, od května do září. Sraz účastníků je vždy před infocentrem vedle radnice.

Více informací na:
www.visitplzen.eu

Editace textu: Marie Fialová


Zveřejněno: 27. 4. 2021, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Smetanovské dny se otevře v novém okně
2.3. - 6.4.2023
Smetanovské dny
Web akce Hudební ceny Žebřík se otevře v novém okně
31.3. - 31.3.2023
Hudební ceny Žebřík