ÚvodO městěAktualityAktuality z městaNáměstkyně Lucie Kantorová ocenila úspěšné žáky v soutěži Mladý chemik

Náměstkyně Lucie Kantorová ocenila úspěšné žáky v soutěži Mladý chemik

Obrovský úspěch zaznamenali tři žáci plzeňských základních škol v soutěži Mladý chemik. Daniel JedličkaFilip Vaněček ze 17. základní a mateřské školy na Roudné obsadili v regionálním kole první a druhé místo, třetí příčku obsadila Sofie Michalčíková z 11. základní školy na Borech. V teoretických i praktických znalostech se utkali s těmi nejlepšími deváťáky z celého Plzeňského a Karlovarského kraje. Za vynikající úspěchy jim poděkovala náměstkyně primátora města Plzně Lucie Kantorová.

Foto: E. Kriegerová

Fotografie: E. Kriegerová

„Ráda bych vám pogratulovala k vynikajícím výsledkům v chemické soutěži, ale i za to, že reprezentujete svou školu a město Plzeň. Přeji vám mnoho štěstí nejen v republikovém kole soutěže, ale také u přijímacích zkoušek, které vás teprve čekají,“ uvedla náměstkyně pro oblast školství a cestovního ruchu Lucie Kantorová. Studentům osobně pogratulovala a předala jim i zástupcům školy věcné dary.

Foto: E. Kriegerová

Regionální kolo Mladého chemika se konalo 10. ledna 2023 v laboratořích Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech. Soutěžilo 1 011 žáků ze 46 základních škol v obou krajích. Soutěžními úkoly byly chemické výpočty, otázky z anorganické a organické chemie a praktický úkol v laboratoři. Danielovi i Filipovi se úkoly zdály obtížné, přesto dokázali v tvrdé konkurenci obsadit hned obě nejlepší místa. Využili k tomu veškerý vyhrazený čas a pracovali na maximum. Jejich talent je nepopiratelný – vítěz regionálního kola Daniel Jedlička se přípravě věnoval přibližně týden, Filip Vaněček druhé místo vybojoval i přesto, že před soutěží onemocněl. Oba se však shodli na tom, že příprava na soutěž byla průběžná díky skvělé výuce v hodinám chemie.

Foto: E. Kriegerová

„Daniel i Filip pracují v chemii na výbornou, zajímá je podstata chemických jevů a zákonitostí přírody založených na praktických chemických pokusech, proto nebylo žádných pochybností o jejich účasti v soutěži,“ prozradila na své žáky učitelka chemie Eva Králová.

Foto: M. Kovářová

Foto: M. Kovářová

I Sofie Michalčíková, která obsadila třetí místo, je velice nadaná. „Sofie se na první kola soutěže vůbec nepřipravovala, většinu otázek odvodila logicky, až před regionálním kolem zapracovala na teorii, která už byla obtížná,“ řekla její učitelka chemie Martina Čmolíková.

Mladí Plzeňané se s dalšími soutěžícími z celé republiky utkají 13. června v Pardubicích, kde se uskuteční na Vysoké škole chemickotechnologické poslední kolo soutěže. Znalosti ověří opět v teoretických i praktických úkolech. Ještě předtím je však čekají přijímací zkoušky na střední školy – Daniel zřejmě zvolí Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Plzni na Slovanech a Filip se těší na Masarykovo gymnázium v Plzni. Sofie se hlásí na gymnázium a následně by chtěla studovat vysokou školu obor návrhářství oděvů. Zajímá se o módu a mezi její záliby patří kreslení.

Text: Eva Kriegerová


Zveřejněno: 20. 1. 2023, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Smetanovské dny se otevře v novém okně
2.3. - 6.4.2023
Smetanovské dny
Web akce Hudební ceny Žebřík se otevře v novém okně
31.3. - 31.3.2023
Hudební ceny Žebřík