ÚvodO městěAktualityAktuality z městaKvalita kohoutkové vody v Plzni je výborná, koronavirus ji neohrožuje

Kvalita kohoutkové vody v Plzni je výborná, koronavirus ji neohrožuje

Vodárna Plzeň (ilustrační foto)

Vodárna Plzeň (ilustrační foto)

VODÁRNA PLZEŇ a.s. garantuje výbornou kvalitu a nezávadnost kohoutkové vody. Včas zavedla řadu preventivních opatření a vylučuje, že by se lidem mohl koronavirus dostat domů pitnou vodou nebo kanalizací. Zákaznická centra jsou uzavřena, zaměstnanci, kteří mohou, pracují z domova, ostatní používají roušky a obličejové masky, firma si vyrábí vlastní dezinfekci a učinila i mnohá další opatření.

„Nezávadnost pitné vody garantuji. Voda z naší vodárny je perfektní a nezávadná,“ uvedl technický náměstek primátora a předseda představenstva VODÁRNY PLZEŇ a.s. Pavel Šindelář.

Podle generálního ředitele společnosti Jiřího Kozohorského je vodárna připravena vyrábět kvalitní vodu i v případě, že by došlo na krizový scénář s nejhorší variantou kontaminace celého okolí. Vysvětlil, že v tomto případě by se nepřetržitý provoz na úpravně vody zcela uzavřel tak, že by v něm zůstali jen konkrétní pracovníci. Ti by zajišťovali obsluhu technologie výroby pitné vody a to bez možnosti prostor opouštět. Pro toto nouzové řešení a dotčené zaměstnance je připraveno zázemí s kuchyňkou, 24 spartakiádních lehátek a další vybavení.

Zákaznické centrum vodárny je uzavřené, ale zákazníci dostávají informace prostřednictvím webových stránek, veškeré kontakty se odehrávají elektronickou poštou nebo telefonicky. V posledních dnech před uzavřením navštěvovalo přepážky 100 až 120 zákazníků denně.

Pracovníci v nepřetržitých provozech jsou rozděleni do dvou směn. Část zaměstnanců je vždy doma a dodržuje zásady hygieny tak, aby mohla po dvou týdnech vystřídat druhou směnu. Je zastavena odečtová služba vodoměrů a také laboratoř nevykonává rozbory vody pro soukromé potřeby.

Firma si vyrábí v současné době vlastní dezinfekci. „Sehnali jsme si komponenty a umíme je smíchat, takže si vyrábíme pro jednotlivá pracoviště včetně provozů a dílen vlastní ochranu. Pokud jde o roušky, máme výbornou spolupráci s městem Plzeň, které zajišťuje v rámci svých společností jejich šití. Roušky pro nás šije zejména Divadlo J. K. Tyla, máme jich denně k dispozici 200 až 250. Ostatní si šijí zaměstnanci a jejich rodiny sami. Za to všem velmi děkujeme,“ uvedl Jiří Kozohorský.

Generální ředitel zmínil, že zatímco konkrétní nabídky na pomoc od státu váznou, spolupráce s plzeňskou radnicí, jejím vedením a magistrátním odborem bezpečnosti a prevence kriminality funguje výborně. Také prostřednictvím spolupráce SOVAKU (Sdružení oboru vodovodu a kanalizací ČR) a ministerstva zemědělství dosáhla plzeňská vodárna na pomoc od Hasičského záchranného sboru a z Prahy dovezla pro své zaměstnance 40 obličejových masek. Od hasičů z Plzeňského kraje jich má dalších dvacet. „Tyto masky jsou pro pracovníky čistírny odpadních vod, kteří pracují v rizikovém prostředí a vstupují například do kanálů,“ dodal Jiří Kozohorský.

Editace textu: Marie Fialová


Zveřejněno: 24. 3. 2020, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Smetanovské dny se otevře v novém okně
2.3. - 6.4.2023
Smetanovské dny
Web akce Hudební ceny Žebřík se otevře v novém okně
31.3. - 31.3.2023
Hudební ceny Žebřík