ÚvodO městěAktualityAktuality z městaKulturní fórum se zabývalo aktuálním děním na celostátní i lokální úrovni

Kulturní fórum se zabývalo aktuálním děním na celostátní i lokální úrovni

Pravidelné setkání kulturních aktérů a organizací společně se zástupci města Plzně se uskutečnilo ve středu 30. listopadu 2022 v Měšťanské besedě. Na Kulturním fóru Plzeň 2022 se diskutovalo o celostátních i lokálních tématech v oblasti kultury a plánovaných aktivitách pro rok 2023.

Fotografie: E. Kriegerová

Fotografie: E. Kriegerová

Setkání bylo příležitostí pro výměnu dobré praxe, zkušeností a názorů. Město také představilo výsledky letošního průzkumu mezi obyvateli ohledně kulturního vyžití v Plzni. Z vedení radnice byli přítomni radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková a radní města pro oblast podpory sportu, mládeže a tělovýchovy Tomáš Morávek.

„Žijeme ve velmi nestabilní době, která se dotýká všech segmentů společenského života, kultury nevyjímaje. Nicméně my všichni, co jsme tady, víme, že naše společná kultura a umění dokazují, že smyslem našeho života je jejich trvání a předávání z generace na generaci. Kulturu považuji za duši společnosti, a proto bychom o ni měli všichni společně pečovat. Když říkám společně, myslím tím vzájemnou synergii, která umožní intenzivněji zacílit na kulturu. Kultura je také vystavena díky celkovým společenským změnám – ať jsou to nové technologie či společenské vědomí – různým vlivům. A je na nás, zda vše, co je kulturní a kultura, udržíme a zlepšíme,“ uvedla radní Eliška Bartáková.

Fotografie: E. Kriegerová

Součástí fóra byla i prezentace letošního průzkumu Názory obyvatel na kulturu statutárního města Plzeň, kde svou úplnou či částečnou spokojenost vyjádřilo 92 % respondentů. Část setkání byla věnována představení nového Kalendáře akcí na webových stránkách města Plzně (akce.plzen.eu), který od září slouží veřejnosti i kulturním aktérům pro přehled dění ve městě.

Plzeň je známá svým aktivním přístupem v oblasti kultury, a to nejen vznikem jedné z prvních kulturních strategií v rámci České republiky, ale i existencí uceleného dotačního systému, kterým město již 25 let podporuje kulturní dění v západočeské metropoli. V rámci Kulturního fóra byly představeny připravované celostátní aktivity v oblasti kultury, zejména Národní plán obnovy a připravovaná legislativa.

Kulturního fóra se zúčastnilo okolo 80 zástupců zřizované i nezřizované plzeňské kulturní scény. Odborné setkání pro ně zorganizoval Odbor kultury Magistrátu města Plzně.

Text: Eva Kriegerová


Zveřejněno: 2. 12. 2022, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Smetanovské dny se otevře v novém okně
2.3. - 6.4.2023
Smetanovské dny
Web akce Hudební ceny Žebřík se otevře v novém okně
31.3. - 31.3.2023
Hudební ceny Žebřík