ÚvodO městěAktualityAktuality z městaKarel Pexidr oslavil významné životní jubileum, popřál mu primátor města

Karel Pexidr oslavil významné životní jubileum, popřál mu primátor města

Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

U příležitosti významného životního jubilea přijal pozvání na plzeňskou radnici právník, hudební skladatel klasické hudby a autor publikací Karel Pexidr. Na radnici ho společně s jeho chotí přijal primátor města Martin Baxa. Od města obdržel ke svým narozeninám pamětní stříbrnou medaili za celoživotní činnost pro město Plzeň a publikaci O čem se nedá mluvit, o tom se musí zpívat.

Primátor Martin Baxa především obdivoval skvělou vitalitu Karla Pexidry, jenž prozradil svůj recept na udržení se v kondici. „Jím střídmě, co mě chutná, věnuji se tomu, co mě baví, stále i ve svých 90 letech hraju velmi aktivně tenis a také dost zahradničím,“ prozradil Karel Pexidr. Stěžejním tématem setkání byla ovšem vážná hudba, která provází Karla Pexidra celý život a společně s ní i různé aktivity v uměleckých organizacích, které vážnou hudbu podporují. Sám je zakladatelem hudební Nadace Karla Pexidra podporující komponisty a interprety. Karel Pexidr se svojí chotí také zavzpomínali na dobu před rokem 1989. „Moje paní byla lékařkou, já jsem pracoval jako podnikový právník. Peníze jsme si vydělali. Ale svoboda nám chyběla,“ shodli se manželé Pexidrovi. Primátor Martin Baxa Karlu Pexidrovi popřál především pevné zdraví a mnoho skladatelských úspěchů.

Karel Pexidr se narodil v roce 1929 v Praze, ale jeho domovem je Plzeň, kde vystudoval gymnázium, poté práva na Univerzitě Karlově v letech 1948 – 1955 s nedobrovolnou přestávkou, kdy byl povolán do vojenské služby u PTP. S nadšením se od dětství věnoval hudbě – ve hře na klavír byl žákem Františka Raucha a Antonína Brejchy, v kompozici Miloslava Šnejdara a Jindřicha Felda. Je také literátem. Své nadání pro tvorbu představil v roce 1969, když časopis Host do domu zveřejnil dvě jeho básně. Seznámit se komplexněji s Pexidrovou literární tvorbou bylo ale možné až od devadesátých let minulého století, kdy autor samostatně vydal tituly Vícov, Hříčka poezie, Blázniviny, Bajky a Kalifornie. Jako externí vysokoškolský učitel v oboru filozofie a hudby napsal Úvod do studia etiky a spis Relativistická filosofie. Poezii začal psát už na vojně a využíval ji při své hudební tvorbě. Vydal také řadu vlastních hudebnin. Jako představitel Západočeského hudebního centra inicioval festival Tribuna komorní písně, který se koná jako bienále od roku 1992.

Karel Pexidr píše také poezii, aforismy, ironické říkačky a básnické pohádky. Je členem Západočeského hudebního centra a Obce spisovatelů. Po listopadu 1989 začal přednášet filosofii na Západočeské univerzitě, v září 2014 přednášel v Cambridge, o rok dříve v Bostonu, v roce 2012 v Oxfordu.

Za cyklus filosofických příběhů Přeludy obdržel cenu Bohumila Polana za rok 2007.

Text: Adriana Jarošová


Fotogalerie

Zveřejněno: 20. 11. 2019, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně


COVID-19

Aktuální opatření – informace pro občany