ÚvodO městěAktualityAktuality z městaExkurze do vesmíru, nebezpečný pokus v chemii. Školáky bude vzdělávat virtuální realita

Exkurze do vesmíru, nebezpečný pokus v chemii. Školáky bude vzdělávat virtuální realita

Exkurze do vesmíru nebo nebezpečný pokus v hodině chemie. Plzeň inovuje výuku. Školáci se budou vzdělávat pomocí virtuální reality

Exkurze do vesmíru nebo nebezpečný pokus v hodině chemie. To jsou jedny z mnoha příkladů využití virtuální reality, která míří v pilotním projektu na plzeňské základní školy, konkrétně na Boleveckou základní školu a 14. základní školu v Doubravce. Město Plzeň tímto projektem chce žákům zprostředkovat nevšední zážitky a ozvláštnit výuku tak, aby si školáci osvojili vědomosti hravou formou. Pokud se projekt, na kterém odborníci pracovali bezmála rok, osvědčí, radnice počítá s jeho rozšířením i na další městské základní školy.

Fotografie z tiskové konference a ukázkové hodiny: M. Pecuch

Fotografie z tiskové konference a ukázkové hodiny: M. Pecuch

„Moderní technologie jsou v dnešní době součástí života a dětem jsou přirozeně mnohem bližší než nám, kteří jsme vyrůstali o pár desetiletí dřív. Chceme toho využít a v mnohem větší míře vřadit takové technologie do výuky. Virtuální realita nabízí neomezené možnosti, můžete si představit výlet do deštného pralesa v hodině biologie, exkurzi do 17. století v hodině dějepisu nebo se proměnit v krvinku putující po lidském těle. Vzdělávání pro nás vždy bylo, je a bude prioritou,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa.

Hlavním benefitem virtuální reality je bezesporu fakt, že školákům zprostředkuje zážitek konkrétní látky, který v místních podmínkách nelze realizovat. Kromě atraktivních exkurzí do vesmíru je čekají nevšední hodiny chemie. „Využití bychom určitě našli v mnoha předmětech. My jsme se rozhodli jít cestou chemie, a to z toho důvodu, že jde o oblast, kde výuka v nynější době bohužel nemůže být tak praktická, jak bychom si přáli. Díky tomuto projektu budou moci žáci pracovat alespoň virtuálně s látkami jako jsou kyseliny. Touto cestou bychom chtěli zvýšit zájem žáků o přírodní vědy a o to, jak funguje svět kolem nás,“ uvedla Lucie Kantorová, radní města Plzně pro oblast školství.

Fotografie z tiskové konference a ukázkové hodiny: M. Pecuch

Podle Martiny Kupilíkové, ředitelky Centra robotiky Správy informačních technologií města Plzně, je projekt navržen tak, aby byl pro uživatele, tedy pedagogy i školáky, maximálně přívětivý. „Samozřejmě jsme připraveni na to, že učitelé mohou mít ze začátku obavy. My v Centru robotiky jsme připraveni být jim oporou a pomáhat jim v oblasti technické i metodické. Pro pedagogy navíc připravujeme ke každému pokusu pracovní a metodické listy, které mohou být další formou podpory, učební materiál pro žáky a podporu pro učitele.“

Na projektu město Plzeň spolupracuje se společností CIE Group, která je evropskou jedničkou ve tvorbě aplikací ve virtuální realitě v oblasti zdravotnictví a tréninku ve virtuální realitě v oblastech s vysokou mírou odbornosti. Podle ředitele firmy Marka Bárdyho trvala práce na výše zmiňovaném projektu téměř rok. „Bylo to náročné hlavně na koordinaci týmu a také vzhledem k celkovému pojetí aplikací. Museli jsme řešit jednak zábavný aspekt aplikace, ale zároveň dodržet principy vzdělávání. V současnosti je aplikace připravena pro ostrý provoz, jsme ale připraveni na další testování a případné inovace, tento proces bude probíhat takřka nepřetržitě tak, abychom mohli kontinuálně posouvat hranice možností.“ Marek Bárdy zároveň připomněl, že město Plzeň je první v Evropě, které implementovalo virtuální realitu jako standardní pomůcku do výuky na základních školách.

Město navíc vyjednalo licencování pro další využití na městských školách, a to nejen na nich. „Veškeré výukové programy, které firma v rámci virtuální reality ve výuce vytvoří, mohou být zdarma distribuovány také na všechny školy v kraji. Licence se přitom vztahuje i na programy, které budou vytvořeny pro jiného zadavatele, to znamená, že je město nemusí hradit, a přesto může používat,“ uzavřela radní Lucie Kantorová.

Text: Adriana Jarošová

Fotogalerie

Zveřejněno: 30. 11. 2021, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Finále Plzeň se otevře v novém okně
22.9. - 27.9.2023
Finále Plzeň
Web Pilsner Urquell se otevře v novém okně
6.10. - 7.10.2023
Pilsner Fest

Doprava v Plzni


Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni