ÚvodO městěAktualityAktuality z městaEmeritní rektor Zdeněk Vostracký oslavil životní jubileum, popřál mu primátor Martin Baxa

Emeritní rektor Zdeněk Vostracký oslavil životní jubileum, popřál mu primátor Martin Baxa

Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

Emeritní rektor Západočeské univerzity v Plzni v letech 1998 až 2004 profesor Zdeněk Vostracký oslavil 15. května 80. narozeniny. Na plzeňské radnici mu popřál primátor Martin Baxa. Ten se zajímal o profesní začátky Zdeňka Vostrackého, který začínal v roce 1964 jako konstruktér elektrických přístrojů pro vysoké napětí a elektrickou trakci ve Škodě Plzeň, v podniku pokračoval přes předsedu Rady pracujících, až se v roce 1990 stal předsedou představenstva Škody tehdy se 37 tisíci zaměstnanci.

Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

Velkým tématem ovšem bylo školství. Profesor Zdeněk Vostracký začal svoji pedagogickou dráhu v roce 1969 jako externí pedagog Vysoké školy strojní a elektrotechnické v Plzni na Fakultě elektrotechnické. Zastával vysoké akademické funkce. Od roku 1997 do roku 1998 byl předsedou Akademického senátu Západočeské univerzity v Plzni a v letech 1998 až 2004 stál v její čele jako rektor, poté byl prorektorem. „Na dobu v čele Západočeské univerzity vzpomínám velmi rád. Stal jsem se druhým rektorem univerzity v Plzni a za dobu mého působení se postavila například budova elektro fakulty, ale také jsme založili ústav designu, centrum pro výzkum i fakultu filozofickou,“ uvedl Zdeněk Vostracký a doplnil: „Mým cílem vždy bylo to, aby Plzeň byla univerzitním městem, má pro to všechny předpoklady.“

Zdeněk Vostracký i nadále aktivně působí na Západočeské univerzitě, kde garantuje dva předměty, stále s obrovským nadšením přednáší, a především ho velmi naplňuje vedení doktorandů. V době restrikcí kvůli pandemii koronaviru ho na distanční výuce především tížilo odcizení od studentů.

Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)

Zdeněk Vostracký se narodil 15. května 1941 v Plzni. V roce 1959 ukončil Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Plzni. V roce 1964 absolvoval s vyznamenáním fakultu elektrotechnickou Vysoké školy strojní a elektrotechnické. Začínal jako konstruktér elektrických přístrojů pro vysoké napětí a elektrickou trakci ve Škodě Plzeň, kde po roce 1989 zastával pozice vedoucího výzkumného pracovníka, ředitele výzkumného ústavu a předsedy představenstva. Současně vyučoval na elektrotechnické fakultě VŠSE jako externí pedagog. Od roku 1992 je profesorem na Západočeské univerzitě v Plzni, v jejímž čele stál v letech 1998–2004 jako rektor. Přednášel na zahraničních univerzitách a konferencích, je autorem či spoluautorem několika knih, skript, odborných článků a vynálezů. Jeho hlavním oborem je teorie a stavba elektrických přístrojů pro rozvodny vysokého napětí i dopravní techniku elektrické lokomotivy a trolejbusy i vývoj lékařských přístrojů.

Udělení Pečetě města Plzně v roce 2011

Udělení Pečetě města Plzně v roce 2011 (foto: M. Pecuch)

Zdeněk Vostracký obdržel v roce 2011 Pečeť města Plzně.

Text: Adriana Jarošová


Zveřejněno: 9. 6. 2021, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Webová prezentace Festival na ulici se otevře v novém okně
20.8. - 28.8.2021
Festival na ulici
Web Hudební ceny Žebřík se otevře v novém okně
3.9. - 3.9.2021
Hudební ceny Žebřík
Webová prezentace festivalu Divadlo se otevře v novém okně
15.9. - 23.9.2021
Festival Divadlo
Web Inovujeme Plzeň se otevře v novém okně
30.9. - 1.10.2021
Inovujeme Plzeň
Web Dronfest se otevře v novém okně
2.10. - 3.10.2021
Dronfest

COVID-19

Informace o aktuálních opatřeních
Informace o očkování