ÚvodO městěAktualityAktuality z městaDo Besedy míří Stromboli v původní sestavě. Rozjíždí se letní venkovní program

Do Besedy míří Stromboli v původní sestavě. Rozjíždí se letní venkovní program

Legendární kapela české rockové scény Stromboli míří do Plzně. Na zahradě Měšťanské besedy zahraje v pátek 24. června 2022, navíc v původní sestavě, kterou s kytaristou Michalem Pavlíčkem tvoří zpěvačka Bára Basiková, bubeník Klaudius Kryšpín, baskytarista Jiří Veselý a klávesistka Vendula Kašpárková.

Stromboli (zdroj: MB)

Stromboli (zdroj: MB)

„I když je to nejspíš poslední velká erupce této kapely, těšíme se, že skladby jako Osiřela košilela, Veliké lalulá nebo Ó hory, ó hory zase ožijí na podiu v původní sestavě. Dáme do toho všechno," slíbil Michal Pavlíček, který kapelu pojmenoval podle známé sopky. „Když jsem skládal hudbu pro tento projekt, zrovna jsem pročítal knihu o sopkách a sopečné běsnění mne fascinovalo. Analogie sopky mi přišla vhodná: výbušná extatická hudba s náladovými vlnami," vzpomínal kytarista před lety. A přesně taková hudba od Stromboli, přinášející fúzi několika stylů, je. Přesto, že skupina působila jen krátce ve druhé polovině osmdesátých let minulého století a poté se na pódia vrátila v plné síle až v roce 2014, zapsala se do dějin českého rocku nesmazatelně. „Máme upřímnou radost, že jsme po dlouhé době zase spolu… A co je nejvíc, vy si koncerty užíváte s námi!“ vzkázala fanouškům zpěvačka Bára Basiková.

Koncert začne v 19:30 hodin a nabídne jen místa k stání. V případě nepříznivého počasí se koncert přesune do vnitřních prostor. Vstupenky na koncert jsou v prodeji na www.mestanskabeseda.cz.

Koncert kapely Stromboli je jednou z prvních letošních akcí na zahradě Měšťanské besedy, která připravila letní venkovní program jak pro fanoušky muziky, tak divadla. Na zahradě dále vystoupí například Fešáci slavící neuvěřitelných 55 let na scéně. Pod hvězdami tu budou znít šansony Edith Piaf v podání Radky Fišarové i písně Petra Hapky od jeho potměšilých hostů Lenky Nové nebo Ondřeje Rumla. Co vše krom klasické hudby se dá zahrát na violoncello, předvedou Petr Špaček s kapelou, nebudou chybět písně od Queen nebo Coldplay.

A co se bude dít na divadelních prknech letní scény Měšťanské besedy? Návštěvníci se mohou těšit třeba na Besídku Divadla Sklep nebo na několik komedií o vztazích mezi ženami a muži. A také na Divadlo bratří Formanů. „Po dvou letech, kdy jsme museli rušit naplánovaný kulturní program, který jsme pak v rozvolněných obdobích nahrazovali, a to vše se stále dokola opakovalo, jsme teď konečně mohli naplnit léto a zahradu Besedy úplně novými akcemi,“ řekl Ivan Jáchim, jednatel provozovatele Měšťanské besedy. Program na letní zahradní scéně Měšťanské besedy završí právě mimořádné uvedení Obludária ve dnech od 31. srpna do 14. září v jejich speciálně postaveném stanu. A také příběh Aladina, který Divadlo bratří Formanů uvede 11. září ve Velkém sále Besedy.

Letní program na zahradě Měšťanské besedy

MUZIKA

24. 6. 19:30  Stromboli

Návštěvníci se mohou těšit na osvědčené skladby jako Veliké lalula, Osiřelá košilela, Ó hory, ó hory a další. Stromboli vystoupí v původní sestavě Michal Pavlíček, Bára Basiková, Klaudius Kryšpín, Jiří Veselý a Vendula Kašpárková.

19. 7. 19:30  Fešáci 55 let na cestě

Legenda české country oslaví v tomto roce 55. výročí svého založení a své dlouholeté úspěšné hudební dráhy.  Během této doby natočili mnoho hudebních nosičů s písněmi, které se po několik generací zaryly do povědomí tisíců posluchačů. Fešáci k tomuto půlkulatému výročí připravili koncertní program složený z posluchačsky nejoblíbenějších písní.

Hosté: Hana Mladá a Pavel BEZI Bezouška

27. 7. 19:30  Radka Fišarová: Rendez – Vous

Komorně laděný koncertní program věnovaný převážně francouzskému šansonu. Do Měšťanské besedy přinese slavné písně z repertoáru šansonierky Edith Piaf, ale také známé i méně známé skladby Charlese Aznavoura, Mireille Mathieu či zhudebněné básně Jacquese Préverta.

Radka Fišarová (zdroj: MB)

Radka Fišarová (zdroj: MB)

30. 7. 15:00  7. Mezinárodní dixielandový festival Plzeň

Festival, který je velkým svátkem fanoušků neworleanského jazzu, se uskuteční na zahradě Měšťanské besedy. Vystřídá se zde několik dixielandových kapel z Česka i ze zahraničí, prostor zahradní kavárny nabízí mnoho míst k sezení i velký taneční parket.

1. 8. 19:30  Petr Hapka a jeho potměšilí hosté

Hudební tvorba Petra Hapky u nás patří k absolutní špičce. Speciální koncertní program připomene jeho písňovou tvorbu pro Hanu Hegerovou, zazní také řada skladeb pocházejících ze spolupráce s Michalem Horáčkem i filmové melodie. S písněmi Petra Hapky v Měšťanské besedě vystoupí Lenka Nová, Petra Hřebíčková, Jana Lota a Ondřej Ruml, které doprovodí pětičlenný orchestr sólistů v nastudování Petra Maláska.

17. 8. 19:30  Petr Špaček & Band

Petr Špaček vystudoval violoncello na jedné z nejprestižnějších amerických hudebních univerzit – New England Conservatory v Bostonu, mezi jeho nejvýznamnější úspěchy patří vítězství v Mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga. Jako sólista koncertoval už téměř se všemi českými orchestry. Na tomto koncertě však nebude vystupovat jako hráč pouze klasické hudby, diváci se mohou těšit na písně od Coldplay, Queen a mnoha dalších.

DIVADLA

18. 7. 19:30  Výběr z besídek divadla Sklep

Sklizeň nejlepších plodů posledních let. Svérázný smysl pro humor a nasazení interpretů dělají Besídky divadla Sklep jedinečnými. Pásma scének, skečů, písní a tanců se staly tradičním pořadem, se kterým přijíždí všem dobře známé tváře i tentokrát.

Hrají: Milan Šteindler, Jiří Fero Burda, František Váša, Jana Hanáková, Tereza Kučerová, Marta Marinová, Hana Navarová, Lenka Vychodilová, Lenka Andelová, Roman Fojtíček, David Noll, Jára Vaculík a Vladimír Vytiska

26. 7. 20:00  Vše o mužích

Divácky oblíbená komedie od nejhranějšího chorvatského autora Miro Gavrana o tom, jak muži sami sebe vidí a za co se nestydí i stydí.

Hrají: Ján Jackuliak, Peter Pecha, Tomáš Novotný

3. 8. 20:00  Když se zhasne

Trevor a Nina jsou manželský pár z vyšší newyorské společnosti. On je prominentní gynekolog, ona majitelka a šéfkuchařka vyhlášené italské restaurace. Jejich manželství však nelze pokládat za ideální. Může za to předmanželská smlouva, drsnější než pravidla amerického fotbalu

Hrají: Ivo Šmoldas, Lukáš Langmajer, Miluše Bittnerová / Světlana Nálepková / Michaela Kuklová

10. 8. 20:00  Program na záchranu mužů

Jistá část vědecké veřejnosti se domnívá, že muži melou z posledního. Že se na rozdíl od komunikativních a flexibilních žen do moderního světa nehodí, protože se mu nedokáží přizpůsobit. A tak vznikl tajný program na záchranu mužů. Pojďme se podívat do Sexuologické laboratoře, jaké programy na záchranu se jim zatím podařilo vyvinout.

Hrají: Roman Zach a Eva Leimbergerová

18. 8. 20:00  Kutloch aneb I muži mají své dny

Černá komedie plná ironie o těžkém údělu muže v současném světě. Doba je v krizi, svět je v krizi, vztahy jsou v krizi, i muži jsou v krizi! Přicházejí postupně o svá poslední výsadní práva a pozice neohrožených vládců vesmíru. Jedno z posledních míst mužského sebevědomí se nachází v kotelně pod supermarketem. Schází se zde každou sobotu čtyři stateční muži schovaní před svými manželkami. Na pár hodin se stávají opět pravými chlapy. Kouří, pijí pivo a koukají se na fotbal.

Hrají: Mojmír Maděrič, Václav Jílek / Kryštof Hádek, Michal Slaný, Filip Blažek / Roman Štabrňák

31. 8. až 14. 9. 19:30 Obludárium

Časy potulných komediantů, kočovných cirkusů, němých grotesek a zmizelou atmosféru nočních šantánů a kabaretů – to všechno divákům připomene obnovená premiéra legendárního varietního show Divadla bratří Formanů, které získalo Cenu Alfréda Radoka.

Obludárium (zdroj: MB)

Obludárium (zdroj: MB)

Editace textu: Hana Josefová


 

Zveřejněno: 23. 6. 2022, Adriana Jarošová

Tradiční akce města Plzně

Web Pilsner Urquell se otevře v novém okně
7.10. - 8.10.2022
Pilsner Fest

Pomoc Ukrajině
Допомога Україні


Informace pro občany Ukrajiny
Veřejná sbírka Pomáhající Plzeň