ÚvodO městěAktualityAktuality z městaDivadelní léto zahájí v Proluce večer plný muzikálových hitů

Divadelní léto zahájí v Proluce večer plný muzikálových hitů

V úterý 6. června startuje již 16. ročník festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Jako první se tu právě v úterý představí soubor muzikálu Divadla J. K. Tyla v Plzni (DJKT). Festival zahájí večer s názvem Jsme muzikál. V rámci hlavního programu bude 15. června uvedena premiéra letošní novinky 39 stupňů. Špionážní detektivní komedie ve stylu film noir se bude hrát do 28. června. Od 10. července se pak na pět večerů vrátí inscenace Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, která měla premiéru vloni. Doprovodný program nabídne v červnu slam poetry, představení studentů Konzervatoře Plzeň a také letošní novinku odpolední Divadelní dílny pro děti.

Zdroj fotografií: Divadelní léto pod plzeňským nebem

Zdroj fotografií: Divadelní léto pod plzeňským nebem

Letošní ročník divadelního léta je poslední. Organizátoři ze spolku PaNaMo, který tuto akci pořádá, se rozhodli dále nepokračovat. „Cítíme, že náplň Divadelního léta pod plzeňským nebem je v mnoha ohledech vyčerpána, pokračovali bychom jen z nostalgie a rutiny, a to rozhodně nechceme. Rádi bychom navázali s novým divadelním projektem, nejdříve se ale chceme rozloučit s divadelním létem a užít si společně s diváky naplno poslední ročník,“ řekla Marcela Mašínová, ředitelka Divadelního léta a předsedkyně spolku PaNaMo. Scénu s hledištěm staví Divadelní léto každý rok na jiném místě v Plzni. V loňském roce se festival uskutečnil na náměstí Míru a nyní se vrací zpět do centra, do Proluky v Křižíkových sadech, kde v roce 2008 začínal.

V úvodu festivalu se v Proluce 6. června od 19 hodin odehraje večer s názvem Jsme muzikál!, ve kterém vystoupí členové muzikálového souboru DJKT. Plzeňský muzikál se v posledním desetiletí jednoznačně zařadil k české špičce a stále více o sobě dává znát i v mezinárodním měřítku. Večerem plným hitů z aktuálního repertoáru i novinek příští sezony provede diváky šéf souboru Lumír Olšovský. „Koncert pod širým nebem v rámci Divadelního léta se pro nás stal milou tradicí, během níž divákům zpíváme nejen jejich nejoblíbenější písně z našeho repertoáru, ale zároveň je už připravujeme na pecky, které začnou na našich jevištích znít v dalších měsících,“ dodal Lumír Olšovský.

V dalších dnech už scénu v Proluce obsadí tvůrčí tým v čele s režisérem Zdeňkem Bartošem, který bude intenzivně zkoušet letošní novinku – špionážní detektivní komedii 39 stupňů. Jejím autorem je Patrick Barlow a hra vznikla na základě stejnojmenného filmu Alfreda Hitchcocka z roku 1935, inspirovaného špionážním románem Johna Buchana. Diváci se mohou těšit na hororové dobrodružství, napínavé akční scény, klasická klišé detektivních příběhů, ale i neotřelý humor v půvabné divadelní stylizaci.

V téměř čtyřiceti rolích se na jevišti vystřídají čtyři herci Jan Meduna, Eva Leimbergerová, Jan Holík a Tomsa Legierski. Premiéra komedie 39 stupňů se uskuteční ve čtvrtek 15. června a v dalších dnech bude následovat celkem 10 repríz.

V červenci pak Divadelní léto uvede na scéně v Proluce pět představení loňské premiérové inscenace Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho v režii Šimona Dominika, se skvělou Dianou Tonikovou v titulní roli dr. Burkeho. Dále hrají Milan Šteindler, Michal Štěrba, Klára Kuchinková a Marek Mikulášek.

Zdroj fotografií: Divadelní léto pod plzeňským nebem

Doprovodný program nabídne kromě večera Jsme muzikál! také dvě představení studentů Konzervatoře Plzeň. Komedii Uděláte mně to znova? z prostředí kliniky plastické chirurgie nastudoval s absolventy oboru Muzikálový zpěv režisér Lukáš Ondruš. V Proluce bude studentská inscenace k vidění 25. a 30. června od 20:30 hodin.

Ani letos nebude na Divadelním létě chybět slam poetry v podání nejlepších českých slamerů. Večer Slam Poetry All Stars se uskuteční 20. června od 20:30 hodin.

Pro malé umělce od čtyř let otevírá festival Divadelní dílny pro děti. V týdnu od 19. do 24. června budou moci tvořit v Proluce vždy od 15 do 17 hodin. Pod vedením kreativních lektorů se děti budou podle programu věnovat improvizaci, rytmice, scénografii nebo výrobě loutek. Vstupné je 50 Kč a platí se na místě.

Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem podporují město Plzeň a Plzeňský kraj.

Vstupenky jsou k dostání prostřednictvím sítě GoOut.

Editace textu: Monika Krausová


Zveřejněno: 6. 6. 2023, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Pilsner Urquell se otevře v novém okně
6.10. - 7.10.2023
Pilsner Fest

Doprava v Plzni


Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni