ÚvodO městěAktualityAktuality z městaDiecézní charita vydává upozornění pro cizince zaměstnané v ČR

Diecézní charita vydává upozornění pro cizince zaměstnané v ČR

Charita ČRPoradna pro cizince a uprchlíky Diecézní charity Plzeň vydává v několika jazykových variantách Upozornění pro cizince zaměstnané v ČR. Chce tak pomoci řešit problémy, které mohou mít cizinci v současné situaci se zaměstnavatelem. V období vyhlášeného nouzového stavu se totiž snaží někteří zaměstnavatelé zbavit odpovědnosti za své zahraniční pracovníky.

„Máme signály, že se takové věci dějí. Informujeme o tom naše klienty a raději preventivně vydáváme upozornění pro všechny cizince, aby věděli, na co si dát pozor,“ uvedla vedoucí poradny Klára Zachová. „Chceme jim také poskytnout informace o nařízeních souvisejících s opatřeními proti šíření nemoci COVID-19,“ doplnila vedoucí.

Text mimo jiné cizince nabádá, že pokud jim zaměstnavatel předloží k podpisu dokument, jehož obsahu nerozumí, nebo pokud obsahuje prázdná místa, která lze doplnit později (zejména datum), aby jej nepodepisovali. Mají si vzít výtisk od zaměstnavatele s tím, že jej podepíšou později, a požádat někoho o pomoc s vysvětlením obsahu dokumentu.

Upozorňuje také na to, že zaměstnavatel nemůže ukončit pracovní poměr zaměstnance ve zkušební době po dobu prvních 14 dnů, kdy je zaměstnanec na nemocenské nebo v karanténě. Jinou důležitou informací pro cizince je, že pokud legálně pobývali v ČR před vyhlášením nouzového stavu, mohou na území ČR dále setrvat po dobu trvání nouzového stavu bez nutnosti řešit své pobytové záležitosti. Další užitečná pracovněprávní doporučení jsou srozumitelnou formou uvedena v plném znění.

Doporučuje jim také sledovat webové stránky Ministerstva vnitra ČR, kde jsou zveřejňovány nové povinnosti a informace pro cizince v souvislosti s prevencí rozšíření COVID-19:

www.mvcr.cz

Upozornění je vydáno v češtině, ruštiněmongolštině, překlad do bulharštiny se již připravuje. Jazykové mutace jsou vyvěšeny na webu Diecézní charity Plzeň.

Poradna pro cizince a uprchlíky Diecézní charity Plzeň je možné kontaktovat ve všední dny na telefonu 377 441 736 a emailu poradna@dchp.charita.cz a domluvit si osobní konzultaci.

Editace textu: Marie Fialová


Zveřejněno: 30. 3. 2020, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Smetanovské dny se otevře v novém okně
2.3. - 6.4.2023
Smetanovské dny
Web akce Hudební ceny Žebřík se otevře v novém okně
31.3. - 31.3.2023
Hudební ceny Žebřík