ÚvodO městěAktualityAktuality z městaBlíží se Finále Plzeň. Přinese průřez českou audiovizuální tvorbou

Blíží se Finále Plzeň. Přinese průřez českou audiovizuální tvorbou

Zdroj fotografií: archiv festivalu

Zdroj fotografií: archiv festivalu

Nezvyklý podtitul má letos festival Finále Plzeň. Podle pořadatelů bude filmiálový interkinovizní. Dva neobvyklé výrazy jsou složeny ze zkratek slov FILMový, serIÁLOVÝ, INTERnetový, KINOvý a teleVIZNÍ. To všechno chce letos na svém 36. ročníku Finále nabídnout. Hlavním festivalovým místem je Měšťanská beseda. Akce se konají také v Divadle Dialog. Festival se uskuteční od pátku 22. do středy 27. září.

Finále Plzeň nabídne průřez českou audiovizuální tvorbou. K vidění budou nejen filmy, ale i dokumenty, seriály, internetové projekty a krátké filmy mladých tvůrců. Mezi více než stovkou projekcí diváci najdou i zajímavé snímky od německých sousedů a další. Novinkou je speciální sekce pro neslyšící.

Filmy v pěti soutěžních sekcích budou hodnotit mezinárodní poroty složené výhradně ze zahraničních filmových profesionálů a studentské poroty ze Západočeské univerzity v Plzni. „Celkově se do soutěžního klání přihlásilo 171 snímků, o hlavní cenu Zlatého ledňáčka jich bude bojovat 38,” upřesnila ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová a doplnila: „Finále však není jen přehlídka soutěžních filmů – desítky dalších budou k vidění v dalších sekcích, jako je například přehlídka toho nejlepšího z audiovizuální tvorby za uplynulý rok V síti, ochutnávka premiér a předpremiér První úlovek, či uvedení snímků, na kterých se nějakou formou podíleli čeští filmoví profesionálové a profesionálky, České stopy.”

Zdroj fotografií: archiv festivalu

Zahajovacím snímkem je Úsvit, ambiciózní dobové drama v hlavní roli s Eliškou Křenkovou v režii Matěje Chlupáče. „Úsvit byl pro zahájení jasnou volbou. Jedná se sice o dobové drama, ale obrazovou podobou i tématy, které zpracovává, je nesmírně současné. Navíc je to snímek, který velmi dobře obstojí v mezinárodní konkurenci,” uvedla k výběru filmu Lenka Tyrpáková, jež je novou uměleckou ředitelkou festivalu.

Vstupenky na festivalové projekce jsou už v prodeji. Cena činí 100 korun, připraven je i systém slev. Lze pořídit také festivalové akreditace.

Více informací je na webu:
www.festivalfinale.cz

Editace textu: Hana Josefová


Zveřejněno: 12. 9. 2023, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Pilsner Urquell se otevře v novém okně
6.10. - 7.10.2023
Pilsner Fest

Doprava v Plzni


Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni