ÚvodO městěAktualityAktuality z městaBetlém, který vyrobili žáci 1. základní školy, zdobil reprezentační salony Pražského hradu

Betlém, který vyrobili žáci 1. základní školy, zdobil reprezentační salony Pražského hradu

fotografie: 1. základní škola Plzeň

fotografie: 1. základní škola Plzeň

Žáci a žákyně dětského školního parlamentu 1. základní školy Plzeň zvítězili se svým betlémem v soutěži, kterou vyhlásila Kancelář prezidenta republiky u příležitosti oslavy 100 let svého vzniku. Jejich betlém se tak stal součástí výzdoby při adventních dnech otevřených dveří reprezentačních prostor Pražského hradu ve dnech 30. listopadu až 3. prosince 2019.

Za odměnu dostali pozvání Kanceláře prezidenta republiky na Pražský hrad, kam se vydali v pondělí 2. prosince. „V rámci prohlídky navštívili jinak nepřístupné reprezentační prostory Pražského hradu a procházeli místy, která jsou spjatá s činností prezidenta republiky. Obdrželi pamětní list Kanceláře prezidenta republiky a knihu Veritas vincit: 100 let Kanceláře prezidenta republiky. Ochutnaly také cukroví z prezidentské kuchyně na zámku v Lánech,“ popsala vedoucí tvůrčího kolektivu Andrea Kokošková. Soutěž se konala pod záštitou Kateřiny Zemanové.

fotografie: 1. základní škola Plzeň

„Přemýšleli jsme, jaký betlém se pokusíme vytvořit. Shodou okolností naše škola slaví letos 35. výročí. Chtěli jsme, aby obě tyto události měly nějakou spojitost, a tak nás napadlo vytvořit betlém z původního nábytku z doby otevření naší školy. Využili jsme židle, nástěnky i další materiál,“ popsala vznik díla Andrea Kokošková. Školní parlament tvoří v současné době 21 žáků 6. až 9. tříd.

fotografie: 1. základní škola Plzeň

Fotografie hotového betlému poslali tvůrci do Kanceláře prezidenta republiky, odkud přišel vzkaz, že jejich dílo v soutěži zvítězilo a bude vystaveno na Hradě. Kancelář ze stovky přihlášených betlémů vybrala pro výstavu 14 nejhezčích.

Text: Marie Fialová


 

Zveřejněno: 3. 12. 2019, Adriana Jarošová

Tradiční akce města Plzně

Článek Vstupenky na adventní prohlídky jsou v prodeji od 1. listopadu se otevře v novém okně
30.11. - 22.12.2019
Adventní prohlídky Plzně
Webová prezentace Smetanovské dny se otevře v novém okně
27.2. - 26.3.2020
Smetanovské dny