ÚvodO městěAktualityAktuality z městaArabfest v Plzni vyvrcholí velkým sobotním programem

Arabfest v Plzni vyvrcholí velkým sobotním programem

Fotografie z výstavy a zahájení Arabfestu: E. Barborková

Fotografie z výstavy a zahájení Arabfestu: E. Barborková

Radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola v zastoupení primátora Martina Baxy ve středu na plzeňské radnici oficiálně zahájil Festival arabské kultury Arabfest. Ten slaví již deset let své existence a letošní ročník s podtitulem Jídlo potrvá v západočeské metropoli do 7. dubna. Součástí je i menší výstava k historii Arabfestu instalovaná v prvním patře historické radnice na náměstí Republiky 1.

„Myslím si, že je velice důležité, pokud se lidé z různých států dokážou potkávat u toho, co je spojuje,“ přivítal přítomné velvyslance arabských zemí a další hosty Vlastimil Gola. Ve své řeči zmínil i citát libanonského výtvarníka, básníka a spisovatele Chalíl Džibrána: „Země je moje vlast a lidstvo je moje rodina.“

Fotografie z výstavy a zahájení Arabfestu: E. Barborková

Tématem letošního Arabfestu je jídlo ve všech jeho významech a souvislostech, ale především v kontextu Blízkého východu. Novinkou programu je mezinárodní konference věnovaná přednáškám, debatám, ale také ochutnávkám a kulinářským workshopům, s účastí českých i zahraničních hostů, kteří se tématu jídla dlouhodobě věnují. Festival se koná pod záštitou rektora Západočeské univerzity a primátora města Plzně.

„Každoročně představujeme program, v jehož rámci mohou festivaloví návštěvníci poznávat arabský svět všemi smysly. Letos to bude především o chuti, kdy jídlo bude v hlavní roli – ať už v roli tmelícího prvku či předmětem konfliktu,“ řekla ředitelka festivalu Tereza Svášková.

Fotografie z výstavy a zahájení Arabfestu: E. Barborková

Oslavy deseti let existence Festivalu arabské kultury završí velký sobotní program s podtitulem Na zdraví. Takzvaný festival ve festivalu navazuje na loňskou úspěšnou premiéru ORIENTAL STREET FOOD MARKETU v industriálních prostorách DEPO2015. V sobotu 6. dubna od 11 hodin budou návštěvníci objevovat arabskou kulturu na symbolických deseti scénách. Program bude pestrý a kromě přednášek, besed a filmových promítání nabídne návštěvníkům také kurzy arabštiny a především kulinářské workshopy. Procházka a nákupy na orientálních trzích jsou již samozřejmostí stejně jako zázemí pro děti. Den plný jídla zakončí arabský večírek v podání DJs Radia 1 speciálním setem world music s důrazem na arabskou hudbu.

Z Plzně se dílčí program festivalu přesouvá od 8. do 11. dubna do Olomouce a od 11. do 14. dubna do Prahy. Kompletní program je na www.arabfest.cz.

Text: Eva Barborková


Fotogalerie

Zveřejněno: 4. 4. 2019, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Web Smetanovské dny se otevře v novém okně
2.3. - 6.4.2023
Smetanovské dny
Web Jeden svět se otevře v novém okně
22.3. - 2.4.2023
Jeden svět
Web akce Hudební ceny Žebřík se otevře v novém okně
31.3. - 31.3.2023
Hudební ceny Žebřík