ÚvodO městěAktualityAktuality z městaAplikace seznamuje Čechy s bavorským dialektem

Aplikace seznamuje Čechy s bavorským dialektem

Aplikace s názvem Welcome to BavariaOdborníci katedry germanistiky a slavistiky Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni se podíleli na vzniku speciální aplikace, která Čechům pomůže s dorozumíváním v Bavorsku. Výsledek spolupráce česko-německého týmu vyučujících, studentek a studentů je určen lidem, kteří do Bavorska zamíří jako turisté, brigádníci či zaměstnanci. Aplikace s názvem Welcome to Bavaria je zdarma ke stažení v obchodě Google Play.

Díky aplikaci se uživatelé seznámí se základními frázemi a důležitými bavorskými slovy, mohou přitom přepínat mezi výukovým a testovacím módem a všechny výrazy si poslechnout v podání rodilého mluvčího z Regensburgu, který hovoří severostřední bavorštinou. Výchozím jazykem přitom může být spisovná němčina, čeština, angličtina nebo arabština.

Pro českou verzi aplikace bylo třeba přeložit na 350 slov a frází. Za finální podobu zodpovídala odborná asistentka katedry germanistiky a slavistiky Andrea Königsmarková. „Vedle překladové práce jsme spolupracovali i při výběru slovní zásoby, ladili jsme možnosti jejího převodu do různých jazyků a hlavně pilovali zachycení rozdílů dialekt versus spisovný jazyk. Je to velmi složité právě u překladu do jiného jazyka. Usilovali jsme, aby česká verze co nejvíce odrážela specifika vybraných slov a frází z bavorštiny,“ popsala.

Kvůli co nejvýstižnějšímu překladu uživatelé mezi českými slovy najdou i ta nespisovná. „Jsou to většinou obecně česká slova, slova s výraznější expresivitou jako třeba grázl nebo ksindl anebo uvádíme výrazy hovorové. Pro slovní zásobu z oblasti gastronomie jsem velmi využila i své znalosti z předchozího výzkumu zvyklostí kolem jídla v česko-bavorském pohraničí,“ doplnila Andrea Königsmarková.

Nápad vytvořit aplikaci vznikl na německé Univerzitě Marburg, která plzeňskou katedru ke spolupráci oslovila. Aktuálně je k dispozici verze 1.0, ale připravuje se další verze s vylepšenou grafikou a s dalšími hesly. Katedra germanistiky a slavistiky plánuje rozšířit spolupráci s Univerzitou Marburg i na další projekty.

Editace textu: Marie Fialová


Zveřejněno: 16. 4. 2021, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně


COVID-19

Informace o aktuálních opatřeních
Informace o očkování