ÚvodDopravaSdílená dopravaSdílená doprava v Plzni

Sdílená doprava v Plzni

 

Plzeň je moderní město, které nabízí svým občanům a turistům hned několik možností alternativní přepravy, například sdílená auta, kola nebo koloběžky. Využívání sdílených dopravních prostředků město jednoznačně podporuje, má totiž mnoho výhod – je ekonomické, šetrné k přírodě a v případě kol a koloběžek navíc prospívá zdraví a podporuje fyzickou i mentální pohodu člověka.

Sdílené koloběžky - scoobike sharing

Zářivě žluté a stylově modré sdílené koloběžky rozzářily ulice Plzně. Jezdí na nich podnikatelé, studenti i celé rodiny. Pomocí scoobike sharingu se může uživatel dopravit rychle a ekologicky po centru města nebo v kampusu Západočeské univerzity v Plzni - navíc si užije spoustu zábavy.

Zajímavostí je, že v Plzni se podařilo spustit vůbec první samoobslužný sharing koloběžek na světě, zasadilo se o něj několik aktérů, v čele se spolkem „k světu“ a s podporou města. Systém půjčování je navíc oproti jiným metropolím vyladěný tak, aby nedocházelo k svévolnému odkládání a překážení koloběžek v ulicích.

Centrum Plzně

V centru Plzně najdete 5 stanovišť, ve kterých parkuje 35 žlutých koloběžek. Parkovací stojany jsou umístěny v prostoru před radnicí na náměstí Republiky, u Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, v areálu DEPO2015, u Západočeského muzea a Wilsonova mostu. Koloběžku si můžete půjčit a později vrátit na libovolném stanovišti každý den mezi 7.00 a 20.00 hodinou. Maximální doba výpůjčky je 30 minut.

Co je potřeba k výpůjčce?

Okruh centra města byl spuštěn na konci roku 2019 a prozatím běží testovací provoz. To v praxi znamená, že zde můžete jezdit na koloběžkách zdarma – jedinou podmínkou je mít nabitou Plzeňskou kartu alespoň na 90 dní.  Stačí najít nejbližší stojan, přiložit po dobu 2 vteřin Plzeňskou kartu a registrace je hotová. Pak už jen vyberete koloběžku a můžete vyrazit. Už brzy bude spuštěna možnost výpůjčky i pro vás, kteří Plzeňskou kartu nemáte. Aktuální informace najdete na webových stránkách https://scoobike.cz.

Kampus Západočeské univerzity v Plzni

Sdílené koloběžky využívají jako rychlý způsob dopravy na univerzitu a po kampusu studenti a zaměstnanci Západočeské univerzity v Plzni už od roku 2016. O víkendu se o ně navíc dělí i s ostatními Plzeňany. Stojany jsou umístěné v areálu borského kampusu, na Borech poblíž konečné stanice tramvaje číslo 4 a před budovou studentských kolejí v Máchově ulici.

Co je potřeba k výpůjčce?

Musíte mít JIS kartu, zaregistrovat se na https://scoobike.cz a můžete jezdit 30 minut zdarma a k tomu dvě hodiny pro 2 o víkendech. Bez JIS karty je možné jezdit 20 minut zdarma, Plzeňané mohou o víkendu využít výpůjčku prostřednictvím Plzeňské karty. Výpůjční doba je 6.00 – 21.00 hodin. Více informací naleznete na https://scoobike.cz.

Ilustrační obrázek

Zveřejněno: 3. 4. 2020, Martin Pecuch

Tradiční akce města Plzně

Webová prezentace se otevře v novém okně
23.9. - 28.9.2022
Finále Plzeň

Pomoc Ukrajině
Допомога Україні


Informace pro občany Ukrajiny
Veřejná sbírka Pomáhající Plzeň